Halíkovy eseje „Chci, abys byl“ se v USA staly filosofickou Knihou roku

Na výročním zasedání Asociace amerických knihoven v Chicagu získaly eseje Tomáše Halíka zlatou medaili.

Ocenění

Tomáš Halík. Foto: halik.cz.

Tomáš Halík. Foto: halik.cz.

Foreword INDIES Book of the Year Awards byly oznámeny minulý týden na základě bodování a výroku jury, složené z více než 150 porotců a knihkupců, zvolených podle expertnosti v daném poli.

Knihu Chci, abys byl vydalo r. 2012 Nakladatelství Lidové noviny; v angličtině vyšla r. 2016 v nakl. Notre Dame University Press v překladu Geralda Turnera, který se věnoval překládání protirežimních a režimem zavržených československých autorů (Havel, Vaculík, Klíma ad.). Knihy prof. PhDr. Tomáše Halíka, Th.D. byly přeloženy již do 18 jazyků a získaly řadu prestižních ocenění (např. cena za nejlepší teologickou knihu Evropy roku 2010 od Evropské společnosti pro katolickou teologii).

Halíkovy eseje byly mezi šesti tituly ve finále ceny za nejlepší filosofickou knihu vydanou americkými nezávislými nakladateli ohodnoceny jako nejlepší slovy Charlese Taylora, emeritního profesora McGill University: „Tomáš Halík obnovuje starý názor církevních otců, že víra by měla být nahlížena jako cesta spíše než jako pevné bytoviště. Jeho meditace a toto téma je plná svěžích pozorování, která renovují staré pravdy a pomáhají nám dojít překvapivého, biblického smyslu našeho zmatení z existenciálních otázek víry. Je to kniha tohoto věku.“ Pomyslnou stříbrnou a bronzovou medaili si odnášejí knihy Ervina Laszlo Co je skutečnost a G. L. Ercoliniho Kantova filosofie komunikace.

Kněz, sociolog, vysokoškolský pedagog a mj. také nositel Templetonovy ceny Tomáš Halík pracoval za předchozího režimu jako psychoterapeut. Od roku 1990 je prezidentem České křesťanské akademie a působí v univerzitním kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. V roce 1990 jej papež Jan Pavel II. jmenoval konzultorem Papežské rady pro dialog s nevěřícími. Jedním z ústředních témat jeho knih je mezináboženský dialog. Od roku 1993 přednáší religionistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Habilitoval se na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v oboru sociologie (1993) a o čtyři roky později byl jmenován profesorem. Na Univerzitě v Oxfordu získal v roce 2016 čestný doktorát, jakožto teprve čtvrtý Čech v historii. Zájem o Halíkovo dílo v zahraničí stoupl zejména po anglickém a německém vydání knihy Vzdáleným nablízku. V Německu se kniha Noc zpovědníka (Nachtgedanken eines Beichtvaters) během krátké doby dočkala několika vydání a v červenci 2012 byla vyhlášena nejlepší teologickou knihou měsíce.

CzechLit