Festival Šumava Litera 2015

Zvítězil Martin Sichinger se svou knihou Meyrovo sklo. 

Ocenění, Zprávy

fff

Ve Vimperku se uskutečnil literární festival Šumava Litera 2015, setkání spisovatelů, nakladatelů, knihkupců, čtenářů a milovníků Šumavy. V rámci projektu byla vyhlášena cena Johnanna Steinbrenera pro nejlepší knihu o Šumavě vydanou v roce 2014, a to ve dvou kategoriích.

V kategorii zastupující díla prozaická a básnická zvítězil Martin Sichinger s Meyrovým sklem.

V kategorii, do níž byly zařazeny knihy naučné, místopisné či fotopublikace, ať již se snímky současnými, nebo historickými, kraloval Jan Lakosil s knihou Šumava krásná a smrtící.

200078_bigMartin Sichinger – Meyrovo sklo

Román z prostředí Šumavy od držitele Literární ceny Knižního klubu. – Několik dní po invazi v srpnu 1968 ohlásí sovětská vojenská delegace návštěvu ve vimperské sklárně. Důstojníci si chtějí prohlédnout sklo, které se posílalo carevně Kateřině Veliké, a navázat přátelské styky s dělníky-komunisty. V posledním okamžiku však jeden z místních sklářů pochopí, co je účelem bratrské návštěvy, a vzácné sklo skryje na místě, kde by ho nikdo nehledal… Příběh o hledání tohoto pokladu je možné také číst jako příběh šumavského sklářství, které od předválečných vítězství na světových výstavách došlo v důsledku socialistického hospodářství a následné privatizaci k úplnému krachu.

Martin Sichinger se narodil v roce 1967 ve Vimperku, absolvoval plzeňskou pedagogickou fakultu. Jeho romány jsou zasazeny do krajiny jižních Čech. Cukrový klaun (2008, Literární cena Knižního klubu) vypráví skutečný příběh chlapce, který marně bojuje s překupníky drog. Smrt Krále Šumavy (2011) popisuje cestu dvanáctiletého chlapce do bavorského Röhrnbachu, kde žil král pašeráků Kilián Nowotný. Duchové Šumavy (2012) rekonstruují případ strážmistra Jana Firmana, který na konci roku 1946 brání své město proti trofejnímu oddílu ministerstva vnitra i bavorským pašerákům. Martin Sichinger žije v Praze, je ženatý, má tři děti a pracuje jako učitel.

 

CzechLit