Jaro 2022 s projektem CELA

Setkání v Madridu a na veletrhu Svět knihy

Zprávy

Setkání účastníků projektu CELA v Madridu v květnu 2022. Foto: Isabel Wagemann

Setkání účastníků projektu CELA v Madridu v květnu 2022. Foto: Isabel Wagemann

Osobní setkání v Madridu

V termínu 9. až 12. května 2022 proběhlo mezinárodní setkání všech účastníků zapojených do evropského projektu CELA (Connecting Emerging Literary Artists), který propojuje začínající autory a překladatele se zkušenými profesionály a literárními organizacemi. Po dlouhé době, kdy nebylo kvůli pandemii možné cestovat, se konečně všech 150 začínajících literátů mohlo osobně zúčastnit bohatého programu, který hostila madridská partnerská organizace Escuela de Escritores.

Připraveno bylo více než 20 nejrůznějších workshopů na rozvoj (nejen) literárních dovedností. České literární centrum přizvalo do Madridu překladatelku a redaktorku Jitku Hanušovou, která na svých workshopech předávala zkušenosti začínajícím překladatelům o tom, jak pomoci překladu k jeho úspěšnému vydání.

Během setkání byla také odprezentována nová online platforma, která sdružuje všechny texty a jejich překlady do všech jazyků projektu. Všechny texty v češtině jsou k nahlédnutí zde.

Další nezbytnou součástí setkání účastníků projektu CELA v Madridu byly divadelní zkoušky s režisérem Javierem Monterem. Autoři a překladatelé jejich textů si během nich připravovali svá vystoupení na chystanou festivalovou tour po Evropě. Za Českou republiku vyjede Anna Beata Háblová do Polska, Ondřej Macl do Itálie a Lucie Faulerová do Nizozemska.

Celý týden vyvrcholil 12. května večerem v divadle Teatros Luchana, který začal sérií panelových diskuzí. Koordinátorka zahraniční spolupráce Michala Čičváková reprezentovala České literární centrum v panelu o budoucnosti evropské literatury, v rámci kterého debatovala s autorkou Helenou Zemljič, překladatelem Ilijou Stevanovskim a ředitelkou mezinárodního literárního domu Passa Porta Ilke Froyen o vlivu pandemie na evropský literární sektor (záznam akce najdete zde).

Madrid

Frank Tazelaar, Helena Zemljič, Ilija Stevanovski, Ilke Froyen a Michala Čičváková. Foto: Isabel Wagemann

Na druhou část večera si vybraní autoři a překladatelé přichystali ukázku svých plánovaných vystoupení na evropských literárních festivalech. Mezi vystupujícími byl například překladatel z polštiny Tadeáš Dohňanský s autorkou Urszulou Jabłońskou.

Madrid3

Tadeáš Dohňanský a Urszula Jabłońska. Foto: Isabel Wagemann

 

CELA na Světě knihy

České literární centrum věnovalo mezinárodnímu projektu CELA část svého programu na Profesním fóru knižního veletrhu a festivalu Svět knihy, který se konal v termínu 9. až 12. června. V pátek 10. 6. byla pro návštěvníky připravena debata začínajících překladatelů se svými mentory. Překladatelé Monika Štefková a Tadeáš Dohňanský mluvili s Alicí Flemrovou a Michalou Benešovou o tom, jaké to je mít v začátcích překladatelské kariéry svého mentora. Debatu dvojic zkušených a začínajících překladatelů moderovala Michala Čičváková z Českého literárního centra.

V neděli 12. 6. se na Profesním fóru setkali Simone Fenoil z italské partnerské organizace projektu CELA, školy tvůrčího psaní Scuola Holden, a mentor začínajících autorů Petr Borkovec. Společně mluvili o trendech i úskalích v současné výuce kreativního psaní. Akci moderovala Ivana Myšková.

Svět knihy

Petr Borkovec, Simone Fenoil a Ivana Myšková. Foto: ČLC

 

 

CzechLit