Karol Efraim Sidon

Altschulova metoda

Altschulova metoda
Torst, 2014, 480 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie, Próza, Sci-fi
ISBN: 9788072154685
Goodreads hodnocení
78% (Hodnotilo 48 uživatelů)

Altschulova metoda, první díl chystané tetralogie Chaima Cigana s názvem Kde lišky dávají dobrou noc, má sice vnější rámec politického a psychologického thrilleru, čtenáři v ní však naleznou mnohem více. V bravurně napsaném napínavém příběhu rozpjatém mezi různé země, kontinenty, historické epochy a alternativní světy konfrontuje autor čtenáře s důsledky postmoderní technologie, vyvinuté v budoucnosti ze středověké kabaly. Jsou to právě středověk, židovské myšlení, kultura a dějiny, co zde autor mistrně nasvěcuje z překvapivých úhlů pohledu.

Také to, co v prvním dílu vnímáme jako nám blízkou skutečnost plnou odkazů na naše historické zkušenosti z konce éry normalizace a přeměny v poněkud lepší svět, je místy s lehkou ironií absurdně zakřiveno. Židovští hrdinové knihy jsou nesmírně životní, komičtí, uvěřitelní ve svém snažení i možnostech a ve své neheroičnosti nám až důvěrně známí. Čtivá Ciganova kniha – která zaujme jak zájemce o staletí židovské kultury a myšlení, tak milovníky napínavé prózy – je plna humoru, hravosti i existenciální hloubky.

Chaim Cigan se narodil v roce 1940 ve Smolenicích na Slovensku, vystudoval Vysokú školu báňskú v Kežmaroku a v letech 1966–1972 působil v Praze jako úředník na Ministerstvu těžkého průmyslu. Od roku 1983 žil v Kanadě, kde o devět let později v předvečer Roš hašana 5753 ve věku necelých 53 let zemřel.

 

(Torst)

 

Recenze

Chaim Cigan: Altschulova metoda (iLiteratura, Jan Lukavec, 20. 3. 2014)

 

Související

Tajemství odhaleno: Chaim Cigan jsem já, přiznal Karol Sidon (ČT24, 7. 4. 2014)

Záhada české literatury – kdo je Chaim Cigan? (Inforum, Tomáš Weiss, 18. 3. 2014)

 

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: Torst
Rok: 2014
Počet stran: 480
Žánr: Beletrie, Próza, Sci-fi