Pavel Juráček

Deník I. 1948–1956

Deník I. 1948–1956
Torst, 2017, 623 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Deník
ISBN: 9788072155446
Autorská práva v zahraničí
Pluh
W: http://www.pluh.org
E: info@pluh.org
Goodreads hodnocení
96%

První svazek monumentálního deníkového díla světově proslulého českého filmového režiséra nové vlny, které je významným svědectvím komunistické éry v Evropě a jedinečnou kronikou doby.

Z čtvrtstoletí deníků filmového režiséra, scenáristy a spisovatele Pavla Juráčka vyšla před 14 lety jen část zachycující šedesátá léta, která se stala knižním trhákem a byla okamžitě rozebrána. Nové vydání obsažného deníku zachycuje život v Československu v průběhu třiceti let a následně i v exilu v Německé spolkové republice. První svazek z plánované čtyřdílné edice Deníku obsahuje Juráčkovy záznamy z let 1948–1956. Toto úctyhodné dílo dokumentuje neblahou epochu v celém jejím rozměru. Hodnota Juráčkova díla však není jen dokumentární, ale vysoce umělecká – Juráček byl spisovatelem s jedinečným vypravěčským nadáním a smyslem pro dramatické situace, charakteristiku i dialog. Byl přesvědčen, že své ručně psané deníky adresuje budoucím historikům, nám. Ve svém Deníku po sobě zanechal působivé dílo svrchované literární úrovně, dokumentující tvůrčí vzlety i pády umělce v dobách reálného socialismu.

Z recenzí

„Nejdokonalejší sonda do absurdního světa, v němž žily miliony Čechoslováků. […] Z ohromujícího množství osobních zážitků a pocitů, které si s až obsedantní energií prakticky den po dni Juráček zaznamenával, totiž mezi řádky neustále vyplouvají věty, jež dohromady dávají ojedinělou zprávu nejen o jeho životě, ale i dalších třinácti milionů lidí, kteří „v tom“ tehdy byli s ním.“

—Jan H. Vitvar, Respekt

„Ukazuje, jak komplexní Juráčkova bohatá, zranitelná a bezbranná osobnost byla. Zároveň předkládá obraz doby, prostý jakékoli idealizace – a ideologizace.“

—Marek Toman, Lidové noviny

O autorovi

Pavel Juráček (19351989), filmový scenárista, dramaturg a režisér, publicista, prozaik a básník, výrazný představitel české nové vlny 60. let, studoval žurnalistiku a češtinu, pro svou bohémskou povahu byl ale ze studií vyloučen. Následně studoval dramaturgii na FAMU a paralelně začal natáčet. Nastoupil do Filmových studií Barrandov, spolupracoval na filmech nejvýraznějších domácích režisérů 60. a 70. let 20. st. S nástupem normalizace byl propuštěn, jako jediný z českých filmařů podepsal Chartu 77 a byla mu zakázána umělecká činnost. Dočasně působil v exilu v západním Německu, v roce 1983 se vrátil do vlasti a v květnu 1989 zemřel. Posmrtně byl publikován průřez jeho literární a filmovou tvorbou Postava k podpírání (2001), výbor z povídek a deníků Prostřednictvím kočky. /texty z let 1951–1958/ (také v nizozemštině), svazek Ze života tajtrlíků: Články, úvahy, rozhovory z let 1954–1978 a texty na motivy povídky Jacka Londona Situace vlka /western 1971–1982/, 2015.

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: Torst
Rok: 2017
Počet stran: 623
Žánr: Deník