Stanislav Biler

Destrukce

Destrukce
Druhé město, 2021, 292 str.
Jazyk: Čeština
ISBN: 9788072278695
Ocenění
 2022 Magnesia Litera – Próza
Goodreads hodnocení
81.2% (Hodnotilo 248 uživatelů)

Existenciální a environmentální román přináší naději, že život může mít smysl i uprostřed trosek a že smrt není náš největší problém na Zemi.

Román Destrukce sleduje osudy učitele, který před složitostí světa utekl z města na venkov. Chce nalézt klid, řád a jistotu. Stát se součástí života společenství, kde má každý člověk své místo, každá otázka odpověď, kde je pravda jasná a nepochybná. Bezejmenný hrdina v bezejmenné vesnici se na počátku ocitá ve zdánlivě ideální situaci: dostává k dispozici dům a perspektivní místo učitele základní školy. Zbývá jen najít ženu a splynout s řádem tradičního světa.

Že před světem nikam neuteče, mu dojde ve třídě dětí, kterým nedokáže s jistotou zodpovědět jediný dotaz. Netuší, co je má učit o světě, kterému sám nerozumí. Netuší, jak jim poskytnout jistotu, když jeho samého rozedírá permanentní úzkost. A stav vesnice mu na klidu nepřidá. Místo poklidného venkova odhaluje svět v rozvratu. Místo života nalézá smrt, místo čisté přírody uschlý les, mrtvé pole a vysychající studny. Zatímco hrdina sleduje environmentální katastrofu nejasného původu, skoro všichni okolo se dívají jinam a na jasné otázky poskytují pouze mlhavé odpovědi. Předstírají, že se nic neděje, a pokud se snad něco děje, tvrdí, že s tím nelze nic udělat.

 

O autorovi:

Stanislav Biler (1982) je sociolog, spisovatel, dramaturg a publicista. Píše nebo psal pro řadu českých novin a časopisů. Pracoval v České televizi, v Kanceláři veřejného ochránce práv nebo jako tovární dělník v Oldhamu u Manchesteru. V roce 2011 spoluzakládal původně sarkastické hnutí Žít Brno. Napsal knihy Nejlepší kandidát (2017) a 111 míst v Brně, která musíte vidět (2020). Ve volném čase se rád prochází pustou krajinou. Za román Destrukce (2021) obdržel Magnesii Literu 2022 v kategorii próza.

Jazyk: Čeština
Nakladatelství: Druhé město
Rok: 2021
Počet stran: 292
Ocenění
 2022 Magnesia Litera – Próza