Jiří Padevět

Dotek Anthropoidu

Dotek Anthropoidu
Academia, 2017, 304 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Esej, Ostatní
ISBN: 9788020026750
Goodreads hodnocení
90.6% (Hodnotilo 17 uživatelů)

Působivá koláž dobových dokladů, obrazové dokumentace a strhujících beletristických pasáží hmatatelně přiblíží osudné události r. 1942 v Praze, které změnily historii.

Díky své originální koncepci přibližuje kniha čtenáři protektorát Čechy a Morava s až děsivou živostí: je sestavena ze zpráv dobového tisku, policejních vyhlášek, výslechových protokolů gestapa, bohatého obrazového materiálu, map, depeší, ale i receptů apod. a krátkých prozaických útvarů, v nichž vystupují reálné historické postavy. Autor emocionálně naléhavě a očima scenáristy zpřítomňuje téma tzv. operace Anthropoid, totiž výsadku, jehož cílem bylo odstranit zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Autor postupuje chronologicky od období plánování atentátu r. 1941 ve Velké Británii až po postihy zúčastněných osob po jeho realizaci na jaře 1942 a vypálení několika českých obcí.

Z recenzí

„Strhující kniha vzniklá amalgamací umělecké prózy a dobových dokumentů protektorátní éry se vztahem k operaci Anthropoid, jejímž úspěšně dosaženým cílem byl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942. Každého, kdo elementárně zná toto dramatické a v něčem vrcholně hrůzné období našich dějin, musí kniha, zcela porušující rozdělení na „beletrii“ a „literaturu faktu“, krajním způsobem zaujmout.“

Host

„(Jde o) o pozoruhodnou úvahu nad hlubinami i výšinami lidské statečnosti, strachu a bolesti.“

—Zdeněk A. Eminger, iLiteratura

O autorovi

Jiří Padevět (1966), spisovatel zabývající se zejména historií druhého odboje, šoa a válečných událostí. Po studiu geodézie, práci zeměměřiče a pedagoga pracoval jako knihkupec. Od roku 2006 je ředitelem nakladatelství Academia. Je autorem řady dalších knih s historickou tematikou, např. Průvodce protektorátní Prahou, za kterou obdržel cenu Kniha roku Magnesia Litera, cenu Magnesia Litera v kategorii Literaturu faktu a ocenění Slovník roku. V roce 2014 vydal knihu mystifikací Poznámky k dějinám; r. 2016 titul Anthropoid (s Pavlem Šmejkalem) a o rok později Dotek Anthropoidu. Také v těchto průvodcích po dějinách německé okupace a jejích důsledků Jiří Padevět originálně přibližuje atmosféru v Praze r. 1942, jejichž působivost je založena zejména na koláži dobových dokumentů a beletristických pasáží. Jiří Padevět je nositelem pamětní medaile Operace Anthropoid.

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: Academia
Rok: 2017
Počet stran: 304
Žánr: Esej, Ostatní