Petr Borkovec

Herbář k čemusi horšímu

Herbář k čemusi horšímu
Fra, 2018, 120 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Poezie
ISBN: 9788075210531
Přečtěte si ukázku
Francouzština
Kontakty
E: borkovecpetr@gmail.com
Goodreads hodnocení
84.2% (Hodnotilo 70 uživatelů)

„Herbář je dnes vnímán jako katalogizovaná sbírka sušených lisovaných rostlin s etiketami. Herbář Petra Borkovce eviduje básnické formy a jazykové obraty.“

Invenční, vynalézavý a zcela jedinečný básnický katalog Petra Borkovce spojuje básnický jazyk 19. století, ohlasy lidové poezie, všemožné citáty, výpůjčky a aluze s myšlenkovým a vyjadřovacím stylem příslušníků současných obskurních zájmových menšin, jako jsou detektoristé kovů, chovatelé, rybníkáři, pěstitelé a entomologové, vyznavači outdooru, zbraní, porna, myslivci, vážkaři, kriminalisti, členové družstva nájemníků, básníci. Jejich unikátní jazyky jsou současně vzácným exponátem Borkovcovy sbírky. Borkovec kombinuje starou obuzenou češtinu, žánr inzerátů, popisy zločinů a zločinců, texty popových hitů, staré přírodopisy a učebnice českého jazyka, bajky na způsob Ezopových, špatné překlady určené k redigování, bulvár tištěný, elektronický i televizní, lidovou inzertní publicistiku. Herbář k čemusi horšímu tak tvoří geniální variace, parodie a šlechtěné výhonky i genetické mutace vyrešeršovaných vyjadřovacích forem.

 

Z recenzí

Tady se pořádá metasběr, s nejvybroušenějším citem pro jazyk, pro zvuk slova a melodii verše, se smyslem pro hru a humor, s vražednou kombinatorikou zašlého, zachváceného elegantní patinou, a moderního, trochu odporného.

– Tvar

 

Nová sbírka Petra Borkovce se z originální perspektivy vyrovnává se světem, v němž každý chce psát a mluvit, ale nikdo nechce naslouchat a rozumět. V Herbáři k čemusi horšímu se setkávají verše klasiků s názvy brouků a jmény pornohvězd a básník nám v roli tvůrce poetiky dokazuje, že nás neustále zrazuje vlastní jazyk.

– A2

Jazyk: Čeština
Místo: Prague, Czech Republic
Nakladatelství: Fra
Rok: 2018
Počet stran: 120
Žánr: Poezie