Milena Jesenská, Marie Jirásková (ed.)

Křižovatky: Výbor z díla

Křižovatky: Výbor z díla
Torst, 2017, 888 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Antologie, Esej
ISBN: 9788072155200
Goodreads hodnocení
100%

Ve výboru z publicistického díla slavné české novinářky, přítelkyně Franze Kafky Mileny Jesenské, ožívá legenda o jejím životě, díle a charakteru: o ženě inteligentní, statečné, vášnivé a věrné svým ideálům.

Příprava tohoto obsáhlého výboru z publicistického díla z let 1919–1939 slavné české novinářky Mileny Jesenské trvala jeho editorce, literární historičce Marii Jiráskové, 40 let. Výbor zachycuje kontinuity i proměny názorů, postojů i stylu Mileny Jesenské v průběhu historicky vypjatých let první republiky a 2. světové války. Nejvyššími hodnotami pro ni vždy byly soucit a sociální cítěnín, přirozenost a prostota. Kromě toho, že byla výjimečnou analytickou reportérkou, je Milena Jesenská považována za přední zakladatelku českého feministického hnutí, jejíž názory na ženskou otázku jsou nebývale aktuální a vizionářské a jejíž statečnost vůči nacismu i stalinismu lze čtenářsky ocenit přinejmenším stejně jako její mediálně vytěžený soukromý život.

Z recenzí

“Důvody, proč je třeba výbor z díla Mileny Jesenské přivítat, jsou minimálně dva. Kniha ukazuje, jak kvalitní publicistika může být, jak přirozeně blízko má k vysoké literatuře. A dává Jesenské vysvědčení z morálky a charakteru. Jedno i druhé potřebuje dnešní doba jako sůl.”

—Radim Kopáč, MF Dnes

“Jesenská formuluje s poctivostí, díky níž zprávy o traumatizujících kapitolách českých dějin − zejména reportáže z česko-německého pohraničí z let 1938 a 1939 − získávají nadčasovou a literární hodnotu.”

—Zuzana Válková, Hospodářské noviny

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: Torst
Rok: 2017
Počet stran: 888
Žánr: Antologie, Esej