Lucie Faulerová

Lapači prachu

Lapači prachu
Torst, 2017, 224 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie
ISBN: 9788072155569
Autorská práva v zahraničí
Pražská Literární Agentura
W: http://www.praglit.de/
E: maria@sileny.de
Goodreads hodnocení
74.6% (Hodnotilo 75 uživatelů)

Prvotina, atmosférou blízká seriálu Městečko Twin Peaks, se zaměřuje na odvěké téma zločinu a trestu v rodině.

Románový debut Lucie Faulerové je drsná a drásavá výpověď o dnešní mladé ženě a jejím postoji k mateřství, rodině a dětem i její společenské roli. Jedním z témat knihy je také rodinné násilí a domácí tyranie. Dítě je tu prostředkem manipulace druhými, vztahy jsou v rámci širší i nové rodiny narušené a složité. Protagonistka románu Lapači prachu postupně rezignuje na blízkost, práci i standardní ženskou roli. Snaží se odhalit skrývanou pravdu o své matce, rodině i o sobě. Na temnoty minulosti ale masochistické trýznění nestačí. Bude stačit násilí? Faulerová dovede vyjádřit nejednoznačnost hranice mezi vinou a konáním spravedlnosti. Hrdinka vstupuje vypravěči do hry, bere mu slovo a znejisťuje jeho roli. Napětí vzniklé z tohoto stylového postupu, strhujícího tempa i z vyprávěného děje je čtenářským zážitkem.

Z recenzí

„Vznikl román, který má výrazné a nosné téma a autorka z něj umí vytěžit víc než mravokárné apelující příběhy o domácím násilí a životních krizích. […] Talent a zvládnuté řemeslo se v (této knize) spojují až výjimečně dobře.“

Petr A. Bílek, Hospodářské noviny

Lapači prachu jsou krystalicky čistá literatura obrácená sama do sebe, zkoumající lidské nitro.“

Michal Šanda, SALON Práva

O autorce

Lucie Faulerová (1989), debutující prozaička. Vystudovala bohemistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde je v současné době doktorandkou oboru Teorie literatury. Věnuje se dramaturgii kulturních akcí a produkčně se podílí na projektech české konceptuální umělkyně Kateřiny Šedé. Působí jako redaktorka literární revue Aluze a pracuje také jako redaktorka a korektorka na volné noze. Je spoluautorkou knihy BRNOX. Průvodce brněnským Bronxem, která získala cenu Magnesia Litera za publicistiku 2016. Lapači prachu jsou jejím románovým debutem.

Jazyk: Čeština
Místo: Prague, Czech Republic
Nakladatelství: Torst
Rok: 2017
Počet stran: 224
Žánr: Beletrie