Lucie Faulerová

Lapači prachu

Lapači prachu
Torst, 2017, 224 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie
ISBN: 9788072155569
Autorská práva v zahraničí
Pražská Literární Agentura
W: http://www.praglit.de/
E: maria@sileny.de
Goodreads hodnocení
75.8% (Hodnotilo 191 uživatelů)

Prvotina, atmosférou blízká seriálu Městečko Twin Peaks, se zaměřuje na odvěké téma zločinu a trestu v rodině.

Románový debut Lucie Faulerové je drsná a drásavá výpověď o dnešní mladé ženě a jejím postoji k mateřství, rodině a dětem i její společenské roli. Jedním z témat knihy je také rodinné násilí a domácí tyranie. Dítě je tu prostředkem manipulace druhými, vztahy jsou v rámci širší i nové rodiny narušené a složité. Protagonistka románu Lapači prachu postupně rezignuje na blízkost, práci i standardní ženskou roli. Snaží se odhalit skrývanou pravdu o své matce, rodině i o sobě. Na temnoty minulosti ale masochistické trýznění nestačí. Bude stačit násilí? Faulerová dovede vyjádřit nejednoznačnost hranice mezi vinou a konáním spravedlnosti. Hrdinka vstupuje vypravěči do hry, bere mu slovo a znejisťuje jeho roli. Napětí vzniklé z tohoto stylového postupu, strhujícího tempa i z vyprávěného děje je čtenářským zážitkem.

Z recenzí

„Vznikl román, který má výrazné a nosné téma a autorka z něj umí vytěžit víc než mravokárné apelující příběhy o domácím násilí a životních krizích. […] Talent a zvládnuté řemeslo se v (této knize) spojují až výjimečně dobře.“

Petr A. Bílek, Hospodářské noviny

Lapači prachu jsou krystalicky čistá literatura obrácená sama do sebe, zkoumající lidské nitro.“

Michal Šanda, SALON Práva

O autorce

Lucie Faulerová (1989), debutující prozaička. Vystudovala bohemistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde je v současné době doktorandkou oboru Teorie literatury. Věnuje se dramaturgii kulturních akcí a produkčně se podílí na projektech české konceptuální umělkyně Kateřiny Šedé. Působí jako redaktorka literární revue Aluze a pracuje také jako redaktorka a korektorka na volné noze. Je spoluautorkou knihy BRNOX. Průvodce brněnským Bronxem, která získala cenu Magnesia Litera za publicistiku 2016. Lapači prachu jsou jejím románovým debutem.

Vybrané vydané překlady (2)

Atrapadores de polvo Španělština

Staubfänger Němčina

Jazyk: Čeština
Místo: Prague, Czech Republic
Nakladatelství: Torst
Rok: 2017
Počet stran: 224
Žánr: Beletrie