Anna Beata Háblová

Nemísta měst

Nemísta měst
Host, 2019, 168 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Próza
ISBN: 9788075779922
Přečtěte si ukázku
Francouzština
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura
W: http://www.dbagency.cz
E: blatna@dbagency.cz
Goodreads hodnocení
80% (Hodnotilo 22 uživatelů)

Kniha o nemístech prostorách za hranicemi našeho běžného života, jež bychom rádi ignorovali.

Kniha esejů Nemísta měst básnířky a architektky Anny Beaty Háblové se věnuje z mnoha perspektiv okrajovým prostorům měst: opomíjeným, pomíjivým a míjeným, totiž „nemístům“. Nemísta mají různé příčiny vzniku: může za nimi stát nekoncepční výstavba, nepraktická lokalizace či zásahy do krajiny. Přestože jsou dráždivá i odpudivá, umějí být také prostorem pro únik před předvídatelností veřejného prostoru. Autorka pracuje se zdroji z oboru architektury, urbanismu či urban studies, ale i filozofie, sociologie, ekonomie či geografie. Každé eseji předchází tematicky provázaná povídka. Nemísta měst jsou příspěvkem k hledání domova a svého vlastního místa ve světě: tak aktuálnímu tématu dnešních dní.

 

Z recenzí:

“…jde o inspirativní zamyšlení o skryté tváři našich měst, podněcující k tomu, abychom je vnímali jako živou tkáň, která se živelně proměňuje, zaniká a regeneruje.”

iLiteratura

“Kniha nutí každého přemýšlet o svém vlastním životě a o místech, v nichž se odehrával a odehrává, a také vylovit vzpomínky, které byly hodně hluboce zasunuty. Občas to není příjemné, ale o to je to důležitější.”


—Adam Gebrian, architekt

O autorce:

Anna Beata Háblová (1983) je architektka, urbanistka a básnířka. Její první odbornou knihou je mezižánrový titul Města zdí (2017) o historii, interpretaci a východiscích obchodních center ve vztahu k městu, zpracovaný formou esejů, povídek a komiksu. Fejetony o architektuře a urbanismu přispívá do vysílání ČRo Vltava. V pražském kulturním centru Dominikánská 8 moderuje večery s tématy umění a architektury. Žije v Praze.

Jazyk: Čeština
Místo: Brno, Czech Republic
Nakladatelství: Host
Rok: 2019
Počet stran: 168
Žánr: Próza