Daniel Hradecký

Přibližování dřeva

Přibližování dřeva
Perplex, 2019, 64 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Poezie
ISBN: 9788087370247

To nejdůležitější, co přinesla blízká přátelství, ve sbírce severočeského básnického undergroundového barda.

Čtvrtá kniha poezie současného enfant terrible české poezie Daniela Hradeckého sestává z tří oddílů – samostatných skladeb. V úvodní „Redakci dokonalé básně“, ironické na druhou, se autor zaměřuje na jazyk literárního provozu pohledem editora poezie. Skladba „Přibližování dřeva“ evokuje autorova setkání s různými lidmi, jejich promluvy a životní zkušenosti, které v knize vytvářejí obrazy, jež se zachytí v mysli navždy. Závěrečný „Raussig“ (odkazující k německému názvu Ústí nad Labem – Aussig) je věnováno s láskyplnou nenávistí autorově rodnému městu a severočeské krajině.

Z recenzí:

Přibližování dřeva je mnohem spíše než básnickou sbírkou dvoudílnou poemou s předzpěvem. Zkušenost, podávaná tu jako výroky přátel, se stává naší vlastní, splavně ji adoptujeme.”

Artzóna

O autorovi:

Daniel Hradecký (1973) je básník a prozaik. Narodil se v Mostě. Vystudoval gymnázium v Litvínově. V letech 1994–2007 byl archivářem Ústavu archeologické památkové péče v Mostě. Vydal sbírky básní Muž v průlomu (2008), V cirkuse Calvaria (2009) a 64 (2013, nominace na Magnesii Literu 2014) a deníkový román Trosky jednoho deníku (2016). Přibližování dřeva (2019) je jeho čtvrtou básnickou sbírkou. Žije střídavě na různých místech severních Čech, momentálně v Litvínově.

Jazyk: Čeština
Nakladatelství: Perplex
Rok: 2019
Počet stran: 64
Žánr: Poezie