Elsa Aids

Přípravy na všechno

Přípravy na všechno
Fra, 2021, 96 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie
ISBN: 9788075211699
Přečtěte si ukázku
Španělština
Goodreads hodnocení
76.8% (Hodnotilo 131 uživatelů)

Minimalistický příběh ohledávání okolností jedné životní krize, který se ale před očima čtenáře sám od sebe nafoukne do podobenství o krizi společenské a civilizační.

Na počátku stojí ležérně a jen mimoděk naformulovaný pocit, že vypravěči přestaly jeho životní kroky dávat smysl. Sledujeme příběh životních peripetií člověka, který netouží společnost reformovat, ale zároveň není schopen najít způsob, jímž do soudobé korporátní společnosti zakotvit a najít v ní účelný způsob bytí. Proto si ani není jistý, zda onen smysl sám ztratil, nebo mu ho někdo ukradl. A zda jeho apatie je cestou, která může někam vést. Novela autora, který dosud publikoval tři básnické sbírky, nesklouzává do obecných úvah, ale pocit krize analyzuje samotným příběhem, který má spád a energii i svébytný styl, jimiž v současné české próze takto bohatě disponuje jen málo próz.

 

Z recenzí:

“Próza Přípravy na všechno i se všemi přítomnými básněmi je dílem prostým jakékoliv literární manýry a nezvykle drsným co do jazyka i pohledu na svět.”

—Český rozhlas, Vltava

 

“[Novela] příjemně čeří stojaté vody, v nichž se čte hlavně to, co lze zhltnout rychle, aniž by to kladlo nějaké otázky a nutilo přemýšlet.”

—Aktuálně

 

O autorovi:

Elsa Aids (pseudonym, 1981) je časopisecký redaktor, editor a korektor. Kromě esejí a recenzí publikoval i tři básnické sbírky – Trojjediný prst (2011), Nenávist (2014) a Kniha omezení (2017). Stostránková novela Přípravy na všechno je jeho prozaickým debutem.

Jazyk: Čeština
Nakladatelství: Fra
Rok: 2021
Počet stran: 96
Žánr: Beletrie