Kateřina Čupová, Karel Čapek

R. U. R.

R. U. R.
Argo, 2020, 256 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Komiks
ISBN: 9788025733400
Goodreads hodnocení
86.2% (Hodnotilo 106 uživatelů)

Čapkovo R. U. R. je zpět v jasných barvách a podání, kterým může po sto letech opět dobýt svět.

Divadelní hra spisovatele Karla Čapka R.U.R. neboli Rossumovi univerzální roboti (1920), slavná tím, že se zde poprvé – údajně na radu Karlova bratra Josefa – objevilo slovo robot, byla napsána v roce 1920.

Kateřina Čupová si ponechává Čapkův příběh a divadelní repliky přenáší v podstatě v originálním znění do komiksových bublin. Ocitáme se tedy na ostrově, kde sídlí Rossumova továrna na výrobu robotů. Umělé bytosti, na první pohled nerozeznatelné od lidí, jsou výsledkem snů svých stvořitelů. Zakladatel továrny Rossum chtěl „vědecky sesadit Boha“, jeho nástupce „rozbít otroctví práce“ a stvořit svobodné a svrchované pokolení. Roboti, využíváni zlenivělými lidmi čím dál víc k válečným účelům, se infikují lidskou záští, vzepřou se svým stvořitelům a lidstvo vyhubí.

Do pro dnešního čtenáře už trochu tezovité vědeckofantastické i sociální dystopie však komiksová adaptace vlévá doslova novou šťávu. Výtvarné zpracování Kateřiny Čupové upomíná na spřízněnost s frankesteinovskými monstry. Můžeme procházet místy, kam nás Čapkovy scénické poznámky nemůžou zavést a do nejmenších detailů propracovaný mikrokosmos ostrova zase upozorňuje na podobnost s Langovou Metropolis.

 

O autorech:

Kateřina Čupová (1992) absolvovala ateliér animace na Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Krátké komiksové práce publikovala v řadě českých časopisů a sborníků. Pomocí platformy Kickstarter publikovala webcomic The Author’s Apprentice (2018).

Karel Čapek (1890-1938) byl český spisovatel, intelektuál, novinář, dramatik, překladatel a fotograf. Sedminásobný aspirant na Nobelovu cenu za literaturu. Proslavil se zejména svými divadelními hrami a fejetony. Narodil se do početné rodiny jako nejmladší ze tří sourozenců. Bratr Josef se stal známým malířem a spisovatelem, sestra Helena kromě několika próz vynikla vzpomínkovou knihou. Podnikl řadu cest do zahraničí, jež mu byly inspirací pro cestopisné fejetony a prózy.

Vybrané vydané překlady (4)

R. U. R. Korejština

R. U. R. Španělština

R. U. R. Francouzština

R. U. R. Italština

Jazyk: Čeština
Nakladatelství: Argo
Rok: 2020
Počet stran: 256
Žánr: Komiks