Marta Morice

Rozvědčík

Rozvědčík
Argo, 2017, 120 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Komiks
ISBN: 9788025720714
Autorská práva v zahraničí
Nakladatelství Argo
W: http://www.argo.cz/
E: veronika.chaloupkova@argo.cz

Komiksová biografie českého zpravodajce a diplomata sleduje velké i malé dějiny studené války.

Civilní komiks, který napsala a nakreslila Marta Morice (nar. 1971), výtvarnice již delší dobu žijící ve Francii, vychází ze skutečných událostí studené války, avšak oněch skrytých, zákulisních, které veřejnost v podstatě nevnímala a na které už se zapomnělo. Hlavní hrdina, titulní socialistický rozvědčík Miroslav Polreich, autorčin strýc, sice po listopadu 1989 vstoupil do služeb nové, nekomunistické česk(oslovensk)é diplomacie, i zde však působil spíše v pozadí. Předtím, v šedesátých letech, působil v zahraničním oddělení české rozvědky – a jako jeden z mála se za to nemusí stydět.

Klíčová událost se odehraje v červnu roku 1967, kdy se v americkém Glassboro konal důležitý rusko-americký summit, který se vůbec poprvé zabýval otázkou odzbrojování. Právě Polreich, nenápadný muž na českém velvyslanectví v USA s dobrými kontakty na CIA i na ruské diplomaty měl při jeho přípravě důležitou roli.

Morice svého strýce sleduje ho od dětství ke vstupu do KSČ v roce 1947 až po prozření, ke kterému došlo až po sovětské okupaci Československa v roce 1968. Používá přitom strojopisné písmo i zažloutlé pozadí, čímž skvěle evokuje dobu děje. Podobně jako Alanova válka Emmanuela Guiberta, i Rozvědčík ukazuje, jak důležité pro pochopení velkých dějin mohou být ty malé, osobní.

Jazyk: Čeština
Místo: Prague, Czech Republic
Nakladatelství: Argo
Rok: 2017
Počet stran: 120
Žánr: Komiks