Jiří Franta

Singl

Singl
Labyrint, 2019, 200 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Komiks
ISBN: 9788087260807

Autobiografický hrdina se v melancholickém a tragikomickém komiksu toulá ulicemi Říma a Prahy ve společnosti fotbalových fanoušků i příležitostné partnerky.

Ambiciózní a přitom docela intimní autorské dílo je poučené pracemi Chrise Warea a jeho pojetím skladby komiksových oken, které čtenáře vytrhává z tradičního lineárního čtení. Franta navíc své kresby zahušťuje podrobným pozadím a mnoha postavami. Zejména pasáže z fanouškovských kotlů na fotbalových zápasech jsou neuvěřitelně zalidněné a do detailů prokreslené.

V první ze dvou volně propojených povídek si hrdina po nečekaném rozchodu musí na plánovaný romantický výlet do Říma najít kumpána. Cestou i na místě pak zažívají tragikomická dobrodružství, do značné míry ovlivněná množstvím vypitého alkoholu. Ve druhé povídce se při potyčkách fotbalových chuligánů seznámí s dívkou, která je sice fanynkou konkurenčního klubu, ale po následné noci v baru ho pozve k sobě domů. Intenzivní vztah nicméně nevydrží dlouho. Zdánlivě banální historky povyšuje Frantova specifická kresba i množství kreslířských a vypravěčských nápadů.

Z recenzí:

“O Jiřím Frantovi se už dlouho ví, že je mimořádný kreslíř s originálním rukopisem. Potvrzuje to i jeho první komiksová kniha, v mnoha směrech obdivuhodná.”

iLiteratura

O autorovi:

Jiří Franta (1978) se kreslením a malováním se zabývá celý život. Věnuje se malbě, ale stejně tak často vytváří instalace, objekty nebo videa. Je členem skupiny Rafani, součástí umělecké dvojice Franta–Böhm a spoluzakladatelem komiksového časopisu KIX. Vystavuje v Česku i v zahraničí a je několikanásobným finalistou prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého. Za komiks Singl (2019) získal Cenu Muriel 2020 za nejlepší kresbu.

Jazyk: Čeština
Nakladatelství: Labyrint
Rok: 2019
Počet stran: 200
Žánr: Komiks