Marie Šťastná

Štěstí jistě přijde

Štěstí jistě přijde
Host, 2019, 72 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Poezie
ISBN: 9788075778291
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura
W: http://www.dbagency.cz
E: blatna@dbagency.cz

Koncentrované básně Marie Šťastné se vyslovují k univerzálním vztahovým otázkám, k rodinným očekáváním a k vnitřní svobodě.

Sbírku Štěstí jistě přijde tvoří oddíly sdružující vždy básně na dané téma – O pravidlech, O času, O dýchání, O stěhování, O mostech, a tak by se dalo říct, že jde o další všednodenní básně psané z perspektivy ženy, matky, přítelkyně, dcery, vnučky. Ztajená svoboda se šťastně vlila do básní o úsměvném příslibu životního štěstí, jenž tak dobře hraje s autorčiným příjmením na obálce. Odstup od ne-štěstí a bolů, cizích i svých, schopnost střízlivého i místy pobaveného pohledu na ně se mísí se schopností nově se radovat a oživit starou šelmí dravost a vtělenou nezkrotnost. Štěstí jistě přijde vzrušuje mrazivostí, pod níž vře cosi velmi erotického a živočišně nevázaného, co se bude umanutě zpěčovat všednosti a očekáváním.

Z recenzí:

“Autorka má schopnost nahlédnout situace i sebe sama s nadhledem, humorem, neokázalým, nenápadným, přesto však katarzním.”

Kulturní noviny

O autorce:

Marie Šťastná (1981) vystudovala střední pedagogickou školu v Přerově a dějiny umění a kulturní dějiny na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Publikovala v literárních časopisech, vydala básnické sbírky Krajina s Ofélií (2003, Cena Jiřího Ortena 2004), Akty (2006) a Interiéry (2010). Ve stejném roce obdržela Drážďanskou cenu lyriky. Žije v Praze.

Jazyk: Čeština
Místo: Brno
Nakladatelství: Host
Rok: 2019
Počet stran: 72
Žánr: Poezie