Jitka N. Srbová

Jitka N. Srbová – Svět:

Svět:
Svět:
Dauphin, 2019, 118 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Poezie
ISBN: 9788072720231
Přečtěte si ukázku
Angličtina
Goodreads hodnocení
93.4%

Autorka dvojtečkou otevírá svět: je bohatý, pestrý a prost hodnocení.

Čtvrtá básnická sbírka autorky střední generace navazuje poetikou na předchozí Les. Jitka Srbová se v něm zaměřuje na stvořitelství, světatvorbu, na okamžik vzniku věcí. Bůh je tu nositelem mnoha lidských rolí a vlastností. Název sbírky uzavírá dvojtečka za slovem Svět: je na čtenáři, aby si svůj svět dotvořil, obsadil jej postavami, scénou, událostmi, zabydlel si jej po svém. Milovnice přírody a jízd vlakem, pozorovatelka drobných událostí, která má dobrý sluch na rozhovory i na milostné záležitosti, tu má však pořád silné slovo.

Z recenzí:

“Detailní pohled básnířky je úctyhodný a citlivý.”

Krajské listy

 

“Dvojtečka, …, modulátor či proměnná, kterou lze přeobsazovat, složená závorka, po níž má všechno teprve přijít: ten pravý začátek, úvod i pokračování,… říká čtenáři: všechno, co jsem zamýšlela, jsem zamýšlela nechat na vás.”

Artzóna

O autorce:

Jitka Bret Srbová (1976) je básnířka a redaktorka. V letech 2006–2011 byla šéfredaktorkou literárního on-line almanachu Wagon, v současné době spolupracuje s literárním obtýdeníkem Tvar. Vydala básnické sbírky Někdo se loudá po psím (2011), Světlo vprostřed těla (2013), Les (2016) a Svět: (2019). Žije v Hořovicích.

Jazyk: Čeština
Název: Svět:
Nakladatelství: Dauphin
Rok: 2019
Počet stran: 118
Žánr: Poezie