Lenka Elbe

Uranova

Uranova
Uranova
Argo, 2020, 400 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie
ISBN: 9788025732601
Přečtěte si ukázku
Angličtina
Goodreads hodnocení
72.4% (Hodnotilo 95 uživatelů)

Strhující, temně komický román zasazený do města s dlouhou těžařskou tradicí.


Hrdinou příběhu je padesátník, Angličan Henry Robotham, jehož přítelkyně Angela se během pátrání po českých předcích v srpnu 1968 propadla v Jáchymově do země a beze stopy zmizela. Třicet let poté se do města uranu, stříbra i hrůzných politických zločinů Henry na doporučení terapeuta vrací. Činí tak, aby jednou provždy skoncoval s traumatem, které tři dekády tíží jeho duši. Na cestě do porevoluční České republiky jej doprovází neurotická partnerka Suzanne.

Společně se po několika humorných příjezdových patáliích ocitají v hotelu pojmenovaném po slavné objevitelce radia a polonia Marie Curie-Sklodowské, kde pracuje charismatická a podivná doktorka Estely Hansové. A právě někde tam začíná zdařilý literární experiment s prvky fantasy, absurdna i hororu.

Z recenzí:

“Čtení románu skýtá příjemně zábavné požitky, přitom k nim s nenápadnou elegancí servíruje i vážné otázky. Lenka Elbe umí vymyslet svérázné a výrazné postavy a umí je postavit do situací, v nichž groteskně komické nenápadně přechází do smutně melancholického, či naopak.”

— RESPEKT

Uranova vyčnívá. Literární debut Lenky Elbe totiž není žádnou další generační výpovědí, a dokonce ani nenastavuje příslovečné zrcadlo společnosti. Je na prvotinu odvážným žánrovým experimentem, který se nemusí okatě chlubit svou jinakostí.”

— iDNES.cz

O autorce:

Lenka Elbe (1979) žije v Praze, kde vystudovala žurnalistiku a masovou komunikaci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Po krátké novinářské praxi se začala živit jako reklamní textařka a příležitostně jako televizní scenáristka. Tématem její tvorby je svoboda v neutuchajícím boji s temnými proudy snažícími se o její likvidaci, v textu ráda propojuje reálný a fantaskní svět. Literárně ji ovlivnila především díla Franze Kafky, Umberta Eca nebo Haruki Murakamiho. Kromě psaní se věnuje také grafickému designu a fotografii. Román Uranova se stal soutěžní knihou pro sedmý ročník překladatelské Ceny Susanny Roth.

Jazyk: Čeština
Název: Uranova
Nakladatelství: Argo
Rok: 2020
Počet stran: 400
Žánr: Beletrie