Martin Stöhr

Užitá lyrika

Užitá lyrika
Host, 2020, 68 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Poezie
ISBN: 9788027503025
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura
W: http://www.dbagency.cz
E: blatna@dbagency.cz

Nostalgická sbírka prodchnutá teskností i láskou k životu a k městu Brnu.

Martin Stöhr patří mezi uznávané české básníky střední generace. V nové knížce jako by psal pro své generační druhy, pro svou rodinu a pro své Brněnské, ale především sám pro sebe. Jsou to překrásná memoranda, obrázky z uplývajících časů, když „starý svět tiše klesá“, z dětství, mládí i aktuálního blížícího se stáří, které je pozoruje a znovu kreslí barevnými tušemi – nic k zoufání, spíš prostor pro zlato, například pro ubezpečení se o své jednoduché lásce k nejednoduchému městu. Barevnost je daná jazykovou bohatostí, pestrostí nádob, z nichž se čerpá, jemnocitem pro obraz, čistými řezy, silně evokativní atmosférou a jejími prudkými zlomy. Kniha je prodchnutá zvláštní teskností, nostalgií při pozorování proměn a trvání mého města i našich někdejších já, pocitem marnosti a zbytečnosti jakýchkoli pokusů o umění, které je ale neodbytné.

Z recenzí:

“Patří-li se ještě mluvit v souvislosti s poezií o kráse, pak myslím patří tato sbírka k nejkrásnějším nejen z těch Stöhrových, ale z české básnické tvorby posledních dvaceti let: k těm nejcitlivějším, nepůsobivějším a nejintenzivněji básnickým.”

Český rozhlas, Vltava

“Dosud poslední, šestá sbírka Martina Stöhra je živoucím paradoxem. Už jen ten název a grafická úprava! Obojí tak minimalistické, prozaické, úsporné. A uvnitř? Pravda, v knize není mnoho básní a ani to v drtivé většině případů nejsou básně dlouhé. A přece je to kniha neuvěřitelně barvitá, plodivě snivá, vytříbeně lyrická.”

—Tvar

O autorovi:

Martin Stöhr (1970) je básník a publicista, který začínal v širokém proudu spirituálně laděné poezie. Vystudoval Pedagogickou fakultu UP v Olomouci. V roce 2020 vydaná Užitá lyrika je jeho šestou básnickou sbírkou. Jeho básně kromě toho vyšly v řadě českých antologií, časopisecky na Slovensku a v překladech také v Německu, Polsku, Slovinsku a Bulharsku. Pracuje jako redaktor časopisu a nakladatelství Host. Žije v Brně.

Jazyk: Čeština
Místo: Brno
Nakladatelství: Host
Rok: 2020
Počet stran: 68
Žánr: Poezie