Simona Bohatá

Všichni sou trapný

Všichni sou trapný
Host, 2019, 208 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie
ISBN: 9788075779717
Přečtěte si ukázku
Angličtina
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura
W: http://www.dbagency.cz
E: blatna@dbagency.cz

Novela s intenzivní atmosférou normalizačního bezčasí v jedné pražské čtvrti.

Autorka navazuje na tradici českých próz z pražské dělnické čtvrti Žižkov. Žižkov osmdesátých let přibližuje prostřednictvím plejády figurek s vlastními mikropříběhy: estébáci, prostitutky a veksláci, ale i děti nebo týraná zvířata, to všechno patřilo kdysi k čtvrti pro chudé a vyloučené, hovořící řečí pavlačí. Sledujeme děti z jedné třídy, které jsou tu hlavními postavami, na prahu dospělosti – a současně na okraji společnosti. Novela přibližuje nelehkou dobu konce vlády komunistického režimu jejich očima a jazykem.

Z recenzí:

“V normalizační džungli vládnou predátoři a ti loví hlavně bezbranné. Atmosféru umocňuje nespisovná čeština pražské provenience, jíž mluví postavy i vypravěč. A tento jazyk je odposlouchán přesně, stejně jako jsou přesně zachyceny reálie Žižkova z doby velkého bourání.”

—Respekt

“Bohatá konstruuje atmosféru dospívání v prostoru, jenž má k harmonii hodně daleko, neboť je v něm neustále přítomno skryté i zjevné násilí.”


—H7O.cz

O autorce:

Simona Bohatá (1965) je prozaička a autorka písňových textů. Vystudovala střední ekonomickou školu a Ježkovu konzervatoř, obor text a scénář. Dospívala v 80. letech v pražské čtvrti Žižkov, do níž je situován děj románu Všichni sou trapný (2019). Své dětství a dospívání popsala už ve své prvotině Máňa a my druzí (2017). Žije v malé vesnici blízko Jindřichova Hradce.

Jazyk: Čeština
Místo: Brno
Nakladatelství: Host
Rok: 2019
Počet stran: 208
Žánr: Beletrie