Veronika Bendová

Vytěženej kraj

Vytěženej kraj
FRA, 2019, 195 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie, Próza
ISBN: 9788075210739

Koncentrovaná road movie z českého pohraničí o hledání lokací pro film života.

Novela Veroniky Bendové situovaná do nehostinného prostředí kdysi vysídlených a hnědouhelnou těžbou a těžkým průmyslem zdevastovaných severočeských Sudet rozehrává na krátké ploše tři roviny: milostný vztah, detektivní zápletku a rovinu vyšší, v níž hraje hlavní roli nikoli postava, ale krajina. Dva spolupracovníci, Hugo a Irena, hledají filmové lokace pro nový televizní seriál v pochmurném kraji, který je všestranně – i umělecky – “vytěženej”, ale objevují v místech hnědouhelných korupcí nečekané kouzlo.


Z recenzí:

“Druhá knižně publikovaná próza Veroniky Bendové má rozsah delší novely, avšak střídmost, s níž autorka přistoupila k rozsahu, bohatě vynahradila na obsahu.”

—iLiteratura

“Novinka stojí na důmyslném využití (či snad „vytěžení“) postupů čtiva. Což je něco, na čem si vyláme zuby nejeden literát. Veronika Bendová v obou případech obstála.”

Artzóna

O autorce:

Veronika Bendová (1974) vystudovala scenáristiku a dramaturgii na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění. Novelu Nonstop Eufrat (2012) vydalo nakladatelství Fra jako její knižní debut, který byl také přeložen do španělštiny. Příležitostně publikuje časopisecky povídky. Úryvek z novely Vytěženej kraj (2019) byl předmětem 6. ročníku soutěže pro začínající překladatele, Ceny Susanny Roth.

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: FRA
Rok: 2019
Počet stran: 195
Žánr: Beletrie, Próza