Letní výjezdy spisovatelů do zahraničí podporované ČLC

Jan Škrob v Paříži, Jan Němec a Tereza Semotamová ve Wannsee

CLC-MZK logo

Na rezidenci v Paříži podporované ČLC, sekcí MZK v Brně, pobývá Jan Škrob, který zde získal měsíční stipendium v rezidenčním domě Cité internationale des arts. ČLC nabízí pobyt vítězům (popřípadě finalistům) Ceny Jiřího Ortena pro autory do 30 let. Na financování a zajištění rezidence se kromě ČLC podílí SKČN a ČC Paříž. Během svého měsíčního pobytu bude Škrob pracovat na své další básnické sbírce, která by měla být „sequelem“ jeho dystopické druhotiny Reál. V Českém centru v Paříži proběhlo 27. 8. také básníkovo autorské čtení.

V létě vyjeli na rezidenční pobyt do německého Wannsee prozaici Tereza Semotamová a Jan Němec. Němec zde v květnu dokončoval svůj nový román Možnosti milostného románu, který vyjde 24. 9. v Hostu. Semotamová tu v srpnu pracovala na románu s reportážními prvky, pro který prováděla v Berlíně rešerše, a na komiksu, jehož tématem je platová nerovnost. Rezidenti pobývají v Berlíně díky partnerství a spolupráci ČLC s Literarisches Colloquium Berlin.

Medailony rezidentů:

Jan Škrob (1988) publikoval sbírky básní Pod dlažbou (2016) a Reál (2018). Roku 2017 byl nomiován na cenu DILIA Litera za knižní debut. O rok později se stal vítězem česko-německé básnické ceny Drážďanské ceny lyriky. Roku 2019 získala jeho druhá sbírka nominaci na Cenu Jiřího Ortena.

Jan Němec (1981) je držitelem Ceny Evropské unie za literaturu (2014) a ceny Česká kniha (2014), má i nominaci na Magnesii Literu (2014) v kategorii próza a nominaci na Cenu Josefa Škvoreckého (2014) a Cenu Jiřího Ortena (2010). Jeho dílo, zejména nejúspěšnější Dějiny světla (Host, 2013), věnované Františku Drtikolovi, vyšlo v četných překladech.

Tereza Semotamová (1983) absolvovala scenáristiku a dramaturgii na JAMU a germanistiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně; překládá z němčiny, věnuje se publicistice a je autorkou řady literárních pořadů a rozhlasových her. Společně s Jakubem Vítkem vydala roku 2015 v nakladatelství Větrné mlýny knihu Počong aneb O pinoživosti lidské existence a v roce 2018 román Ve skříni (2018), nominovaný na Literu za prózu.

CzechLit