M. Szczygieł vytvořil v Polsku edici českých autorů

Jako první vyšla Čapkova Továrna na absolutno.

Zprávy

Fabryka absolutu (Továrna na absolutno). Foto © Petr Janyška

Fabryka absolutu (Továrna na absolutno). Foto © Petr Janyška

Ve Varšavě právě vyšla Čapkova „Továrna na Absolutno“, jako první svazek  edice „Série Stehlík“, kterou začal vydávat známý novinář a spisovatel Mariusz Szczygieł (jeho příjmení znamená česky Stehlík). Tato Čapkova kniha vyšla polsky naposledy v r. 1971, předtím  v r. 1947.

Szczygieł  nedávno založil edici českých autorů, drahých jeho srdci. „Edice Stehlík je můj autorský výběr literatury. Několikrát do roka vám nabídnu nejlepší české knížky. Takové, od nichž jsem se nemohl odtrhnout. Romány, povídky, reportáže. Některé kdysi v Polsku vyšly, ale dnes upadly do zapomnění. Jiné budou premiérami. Překládat je budou nejlepší překladatelé, jaké znám,“  říká na zadní obálce o svém projektu Szczygieł.

Edice má zajímavé grafické řešení, odlišné od většiny knih na polských pultech. Bude vesměs používat  obrazy Kateřiny Sidonové, kterou si Szczygieł pro sebe objevil a pro niž se nadchnul. Obálka je pouze obrazem,  přikryta malým papírkem  se jménem knihy a údaji o autorovi. Podobný malý papírek je i uvnitř knihy se Szczygiełovým komentářem ke knize a k jejímu autorovi.

Za pár týdnů má v edici vyjít „Katyně“ Pavla Kohouta, následovat bude Škvoreckého „Inženýr lidských duší“ a „Pohádka o Raškovi a jiné reportáže“ Oty Pavla.

Szczygiełova edice vychází v nakladatelství Dowody na istnienie (Důvody k existenci), které se specializuje na reportáže.

Edice bude podstatným příspěvkem k překladům české literatury v Polsku, která se tu hojně publikuje, ale někteří autoři či díla zůstávají v zapomenutí či byli dávno vyprodáni. Každý rok vychází v Polsku řada nových mladých českých autorů, čistě česká edice ale bude unikátem. Před několika lety se do něčeho podobného pustilo nakladatelství Agora (vydává deník Gazeta Wyborcza, jejímž byl Szczygieł dlouholetým redaktorem), vydali tehdy sérii 17 knih českých autorů, na jejichž základě byl natočen film, a ten byl vložen na dvd do svazku.

Mariusz Szczygieł se jako nikdo v Polsku nezasloužil o vyvolání zájmu o život a kulturu českých sousedů.  Dává si velkou práci se stylem, píše čtivě, zdánlivě lehce, má dar vyhmátnout neobyčejný detail a nezploštit své postavy, které vesměs bere jako rodilý reportér z reálného života. Poté, co se na trhu objevil jeho Gottland a potom další knihy, vzrostl v Polsku evidentně zájem o kurzy češtiny, lidé začali častěji jezdit za jižní hranici Polska. Češi jsou v Polsku už po mnoho let na prvním místě žebříčku obliby obyvatel jiných zemí.

Petr Janyška
ředitel Českého centra Varšava

CzechLit