Místo veletrhu komorní literární prezentace – česká literatura se přesto do Lipska vrací

V Lipsku proběhne pět akcí se sedmi českými autory.

Zprávy

Leipzig2020_Logo_black

Česká republika se měla letos vrátit s Echem svého loňského hostování na Lipský knižní veletrh (12. – 15. března 2020). Vzhledem k šíření koronaviru v Evropě se ale veletrh neuskuteční. České autorky a čeští autoři se do Lipska přece jen částečně vrátí: „Zdraví je to nejdůležitější a situaci sledujeme. Přesto jsme se po konzultacích s kolegy v Lipsku a našimi kooperačními partnery rozhodli realizovat komorní program mimo veletrh. Nabídneme pět akcí se sedmi autory v různých lokalitách v Lipsku s kapacitou pro ca. 80 hostů,“ uvedl Martin Krafl, pověřený vedoucí Českého literárního centra, sekce Moravské zemské knihovny v Brně.

V pondělí 9. března 2020 se v Literárním domě Lipsko – Dům knihy uskuteční od 19:30 literární večer Markéty Pilátové a Marka Tomana. Na dvě literární čtení se mohou zájemci těšit také v pátek 13. března. Od 20:15 hodin představí Ondřej Cikán nové německé překlady Josefa Váchala a Otokara Březiny, následně se od 22:00 hodin uskuteční literární večer s básněmi Adama Borziče a jejich překladatelkou Martinou Lisa. Debata čtyř autorů nazvaná „Pašované květiny v dvojitém balení“ za účasti Viktorie Hanišové, Marka Šindelky, Kateřiny Tučkové a Marka Tomana s moderací novináře Mirka Schwanitze v Café Kowalski se odehraje v sobotu 14. března od 20:00 hodin.

Celý komorní program české literatury uzavře v sobotu od 21:00 hodin v Schaubühne Lindenfels, kde se v loňském roce mj. konalo v rámci zahájení Lipského knižního veletrhu vystoupení Kafka Bandu s Jaroslavem Rudišem a Jaromírem 99, literární pořad nazvaný „Slezsko-saské, rakousko-české. Próza a poezie plná rozkoše ze Slezska, Saska, Rakouska a Čech. Přeložené polibky.“ Vystoupí na něm Ondřej Cikán, Ondřej Hložek a Matthias Senkel.

Zrušen byl i knižní veletrh v Londýně, který se měl konat 10. – 12. března, a veletrh v Boloni byl přesunut na termín 4. až 7. května.

O novinkách budeme informovat na http://ahojleipzig2019.de/ a @Leipzig2020Tschechien nebo na www.czechlit.cz.

CzechLit