Mladí čeští spisovatelé na Ukrajině

Večer české poezie a prózy v Ivano-Frankivsku.

Zprávy

kiev cteni

Kyjevské České centrum uvede 27. 10, večer čtení z ukrajinských překladů a českých originálů mladých českých spisovatelů. Vystoupí básnířky a básníci Marie Feryna, Šimon Leitgeb, Tomáš Čada a prozaik Tomáš Tlapa. Večer moderuje Kristýna Montagová a tlumočí Vira Derevianko. Básně a prózy přeložily studentky bohemistických oborů Kyjevské univerzity Anyuta Rogozha, Olha Polko, Julia Mostova, Maryana Savčyn a Galina Ivantsiv.

Marie Feryna (*1993) je básnířka, performerka, publicistka, aktivistka. V roce 2016 vydala pod jménem Jiří Feryna debutovou sbírku Před setřením, na rok 2018 připravuje k vydání sbírku Osa. Její básně byly přeloženy do rumunštiny, v současné době jsou překládány do polštiny a němčiny. V roce 2017 se podílela na albu Čtyři tváře města (hudební uskupení Yölla) společně s Dominikem Zezulou a Janem Těsnohlídkem.

Tomáš Tlapa (*1987) je prozaik, píše povídky a eseje. V září 2017 mu vyjde kniha krátkých povídek a básní v próze pod názvem Přibližování (edice H_aluze). Je doktorandem filozofie na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a učitelem na gymnáziu. Žije v Praze.

Tomáš Čada (*1985) je básník, spoluzakladatel a redaktor Literárně-kulturního časopisu H_aluze a knižní edice H_aluze. V opavském nakladatelství Perplex vydal sbírku Spodní patra (2013). V rukopise má sbírku Vše o lásce, ze které pochází text Tři ekonomické jednotky. S tímto textem realizovaným jako performance se společně s přáteli účastnil experimentálního festivalu SOUNDOUT! v Berlíně.

Šimon Leitgeb (*1996), básník. Vystudoval Česko-anglické gymnázium v Českých Budějovicích. Publikoval časopisecky. Získal řadu ocenění (např. v literární soutěži Ortenova Kutná Hora, v Literární ceně Vladimíra Vokolka ad. Jeho verše byly zařazeny v knize Nejlepší české básně 2016 (Host 2016). V březnu vydal svou debutovou básnickou sbírku mezi náma.

CzechLit