Na komiksovém festivalu v Bruselu vystoupí Lucie Lomová

Oceňovaná česká komiksová autorka Lucie Lomová přiveze své hrdiny Anču a Pepíka do Belgie.

Zprávy

header_2017_01

V osmém ročníku festivalu Fête de la BD, do něhož se již potřetí zapojuje České centrum v Bruselu, nebude chybět český stánek s komiksy a knížkami pro děti ve francouzštině. Festival proběhne v královském parku Parc de Bruxelles a v paláci BOZAR první zářijový víkend (1.-3. 9.). České centrum v Bruselu se pokouší oslovit české autory, kteří publikují i za hranicemi. Proto budou na českém stánku k nahlédnutí a koupi také knihy Lucie Lomové ve francouzském překladu. V paláci BOZAR budou probíhat projekce a přednášky. Úvahu na téma gender a komiks přednese Štěpánka Jislová, která pojednává o problematice komiksů a jejich ženských hrdinek, jíž se dlouhodobě zabývá coby spoluzakladatelka české pobočky Laydeez Do Comics, organizace, která propaguje komiksové autorky a jejich tvorbu.

Lucie Lomová (1964), komiksová autorka. Vystudovala dramaturgii na pražské DAMU. Se svou sestrou Ivanou vytvořila už za studií postavičky myšek Anči a Pepíka. Po revoluci na sérii s těmito hrdiny navázala samostatně, jako autorka výtvarné i textové složky. Od roku 1990 do r. 1999 pak publikovala tyto příběhy v komiksovém časopise Čtyřlístek. Vyšly později souborně ve třech knihách a v roce 2017 byl seriál zpracován televizně. Její první album pro dospělé Anna chce skočit/ Anna en cavale vyšlo nejprve ve francouzštině a následně bylo přeloženo do češtiny a polštiny; román Divoši / Les Sauvages vyšel rovněž francouzsky.

Štěpánka Jislová, česká ilustrátorka a komiksová autorka. Vystudovala Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni a své krátké komiksové příběhy publikovala v řadě domácích i zahraničních sborníků. Pravidelně se účastní a spoluorganizuje sympozia a workshopy a v roce 2016 se stala rezidentkou Wilkinson College v Kalifornii v rámci prestižního grantu Getting to know Europe. Je autorkou jednoho z dílů série ČEŠI, komiksů mapujících podle seriálu České století (ČT) dějiny Československa a ČR.

CzechLit