Německá Cena literárních domů pro Jaroslava Rudiše

Prestižní ocenění za formální různorodost Rudišových próz.

Ocenění

Jaroslav Rudiš. Foto: Rafał Komorowski / Wikipedie (CC BY-SA 4.0)

Jaroslav Rudiš. Foto: Rafał Komorowski / Wikipedie (CC BY-SA 4.0)

Na knižním veletrhu v Lipsku převezme toto prestižní 15. března toto ocenění pětačtyřicetiletý český prozaik žijící dlouhodobě v Německu spolu s odměnou 15 tisíc eur (380 tisíc korun).

Pořadatelé ocenili Rudišovo různorodé literární dílo a jeho schopnost pracovat s literaturou v odlišných formách: je autorem próz, románů, divadelních her a komiksů.

Jaroslav Rudiš (1972) vystudoval Pedagogickou fakultu Technické univerzity v Liberci (obor němčina – dějepis). Dále studoval v Praze a Curychu. V letech 2001 až 2002 pobýval v Berlíně, kde obdržel novinářské stipendium na Svobodné univerzitě. Je autorem populárních románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu, Konec punku v Helsinkách a Národní třída. Spolu s výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil trilogii Alois Nebel, podle které vznikl také experimentální film. V roce 2012 získal Evropskou filmovou cenu jako nejlepší animovaný film. Za své dílo byl v České republice oceněn Cenou Jiřího Ortena za svou prvotinu Nebe pod Berlínem (2002) a čtenářskou cenou Magnesia Litera. Jeho debutový román byl přeložen do sedmi jazyků, vznikla podle něho divadelní i rozhlasová adaptace a autor jej načetl také jako audioknihu.

CzechLit