Pocta Šabachovi a další texty autorů z Česka, Polska a Německa na literárním maratonu Noc povídky

České literární centrum a Kampus Hybernská pořádají ve čtvrtek 5. října od 18 hodin pražskou Noc povídky.

Pozvánky

noc povidky

Pod dramaturgickou taktovkou dvojice zahraničních bohemistek, překladatelek a aktuálně i rezidentek ČLC Anny Wanik (Polsko) a Julie Miesenböck (Rakousko), budou vybraní autoři a překladatelé předčítat z povídkové tvorby, která úspěšně oslovuje čtenáře v Rakousku, Německu či Polsku. Jak se dívají zahraniční čtenáři na texty českých autorů a které u nich rezonují nejvíce? I to bude tématem bloků, na nichž zazní mimo jiné úryvky z děl Bohumila Hrabala či Jiřího Hájíčka.

Úvodní blok bude patřit Petru Šabachovi – autorovi proslulému brilancí právě na poli povídkového žánru –, který před několika dny podlehl těžké nemoci. Pásmo uvede Magdalena Hennerová z jeho domovského nakladatelství Paseka. Své texty přečtou osobně autoři a autorky Ivana Myšková, Marek Šindelka či Petra Soukupová, a zazní zde také ukázky z děl Jana Balabána, Emila Hakla a dalších, přednesené herci Terezou Nekudovou a Lukášem Burianem.

Česká literatura se do němčiny překládá poměrně málo; přitom je tolik vynikajících českých autorů a zajímavých témat. Kratší prózu vidím jako ideální možnost, jak čtenáři nabídnout jakýsi úvod do zahraniční literatury,“ domnívá se překladatelka a bohemistka Julia Miesenböck.

Aby měli diváci možnost nahlédnout i do literární dílny sousedních zemí, zazní během večera ukázky ze současné německé a polské povídkové tvorby. Tu přijdou představit překladatelé Tereza Semotamová a Martin Veselka.

Součástí večera budou hudební vstupy Terezy Nekudové a Lukáše Buriana.

Kdy? 5. října 2017, 18.00
Kde? Kampus Hybernská, Hybernská 998/4, 110 00 Nové Město
Fcb: https://goo.gl/MqwC6G

Kontakty:
Adéla Gálová
Press contact České literární centrum
pr@litcentrum.cz | 777 801 221

Tereza Kuglerová
Kampus Hybernská/ Hybernská ožívá
t.kuglerova@gmail.com | 773 113 700

Kontakt České literární centrum
T: 770 134 755 | www.czechlit.cz | FB: CzechLit – České literární centrum

CzechLit