Podzimní rezidence Českého literárního centra

Tvůrčí pobyty v ČR, Německu, Británii a Polsku.

Broumovský klášter. Foto: Klášter Broumov

Broumovský klášter. Foto: Klášter Broumov

České literární centrum (ČLC), sekce Moravské zemské knihovny (MZK), na podzim 2021 zprostředkuje a finančně podpoří značné množství rezidenčních pobytů, a to nejen v ČR, ale také v Německu, Anglii a Polsku.

 

Česká republika

ČLC ve spolupráci se Skautskou nadací Jaroslava Foglara poskytne rezidenční pobyty v Praze v bytě Jaroslava Foglara dvěma zahraničním překladatelům a bohemistům. Z Polska přijede Joanna Goszczyńska, která se zaměřuje na modernismus v meziválečném období a recepci české literatury v Polsku. Giuseppe Dierna z Itálie využije pobyt k přípravě studie o Jiřím Weilovi a české židovské literatuře, jako úvod k italskému překladu románu Na střeše je Mendelssohn.

Prahu na podzim navštíví také norská bohemistka Karen Gammelgaard, která bude během svého badatelského rezidenčního pobytu pracovat na revizi hesel o české literatuře ve Velké norské encyklopedii.

Na rezidenční pobyt do Brna přijede z Polska Michał Tabaczyński, který bude pracovat na dokončení překladu sbírky básní Jiřího Ortena. Další rezident Mircea Dan Duta z Rumunska připravuje antologii mladých českých básníků a básnířek.

Broumovský klášter. Foto: Kateřina Ostradecká

Broumovský klášter. Foto: Kateřina Ostradecká

ČLC ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Klášter Broumov a Vratislavským domem literatury opět nabídne také rezidenční pobyty v Literárním domku v Broumově českým autorům a autorkám, tentokrát básnířce Ireně Šťastné, prozaikovi Ladislavu Šerému a prozaičce Anně Bolavé. Spolu s nimi budou v domku pobývat polští autoři.

 

Německo

MZK ve spolupráci s Referátem mezinárodní spolupráce města Lipska nabízí reciproční rezidenční program, který byl zahájen v rámci hostování ČR v Lipsku v roce 2019. Odborná komise letošní rezidenční pobyt udělila básnířce Magdaleně Šipce. Z Lipska do Brna přijede spisovatelka Anna Kowollik.

Jedna česká a jedna německá básnířka, Anna Brikciusová a Slata Roschal, jsou prvními autorkami, které stráví měsíc na nové tvůrčí rezidenci v Horní Plané. Tvůrčí pobyt se koná ve spolupráci ČLC a Spolku Adalberta Stiftera a za podpory Bavorské státní kanceláře od letošního roku. Partnerem projektu je také Regionální muzeum v Českém Krumlově – pobočka Památník-rodný dům Adalberta Stiftera.

Jedna z budov umělecké kolonie ve Worpswede. Foto: Till F. Teenck (CC BY-SA 2.5)

Jedna z budov umělecké kolonie ve Worpswede. Foto: Till F. Teenck

ČLC pravidelně spolupracuje s literárním festivalem globale° a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti organizuje reciproční měsíční výměny českých a německých umělců. Tento rok do Prahy přijede spisovatelka Karosh Taha. Měsíční rezidenci v umělecké kolonii ve Worpswede letos získal Přemysl Krejčík.

 

Velká Británie
Kendal. Foto: Wikipedia

Kendal. Foto: Wikipedia

ČLC pokračuje ve spolupráci s festivalem komiksu Lakes. Do anglického městečka Kendal, kde se festival koná, odjedou v září na čtyřtýdenní tvůrčí pobyt dvě české komiksové tvůrkyně Štěpánka Jislová a Kateřina Čupová. ČLC bude na oplátku v Praze necelý měsíc hostit britskou výtvarnici Rachael Smith.

 

Polsko

ČLC ve spolupráci s polským Institutem knihy zajistí měsíční rezidenční pobyt v Krakově pro jednu českou autorku. Rezidenční pobyt je součástí doprovodného programu hostování České republiky na knižním veletrhu ve Varšavě, který se bude konat od 9. do 12. září 2021. Odborná komise rezidenční pobyt udělila básnířce a psychoterapeutce Daniele Vodáčkové.

 

 

 

CzechLit