Podzimní výstava „Charta 77 Story“ v Lipsku

Z pražské Národní galerie do lipského Muzea historie

Zprávy

Foto: Kirsten Nijhof

Foto: Kirsten Nijhof

Výstava „Charta 77 Story. Kunst und Protestbewegung“ (Příběh Charty 77. Umění a protestní hnutí) se od středy 11. září přesunula v rámci Českého roku kultury z pražské Národní galerie do v prostor Muzea historie města Lipska. Bude zde symbolicky k vidění do 17. listopadu.

Expozice se zaměřuje na příběh československého hnutí proti normalizačnímu komunismu a vliv tohoto hnutí na tehdejší německou opozici. Pražskou výstavu tedy rozšiřuje lipská expozice o německou část. „Působení Charty 77 často inspirovalo opoziční sdružení v tehdejší NDR. Navíc získala Charta 77 širokou podporu mírového a občanskoprávního hnutí ve Spolkové republice Německo a v dalších západních zemích,“ zmínil ředitel Moravské zemské knihovny v Brně Tomáš Kubíček, „v evropském prostředí může být Charta 77 dodnes považována za názorný příklad lidské odvahy a morálního jednání.”

Na úvodní tiskové konferenci představili výstavu Dr. Anselm Hartinger, ředitel Muzea historie města Lipsko (SGM), Zuzana Brikcius, signatářka Charty 77, autorka a kurátorka české výstavy, a Dr. Johanna Sänger, kurátorka německé části výstavy. Vernisáž výstavy proběhla 10. září 2019 ve Staré radnici v Lipsku, kdy měla také premiéru příležitostná skladba „Svoboda 77“ zkomponovaná pro tuto událost kontrabasistou Tomášem Karpíškem, který ji zahrál společně s violoncellistou Vilémem Petrasem.

Během trvání výstavy budou probíhat v rámci doprovodného programu mj. komentované prohlídky pro školy, 24. září diskuze Charta 77. Protest a jeho účinky s českými a německými pamětníky. Za českou stranu se zúčastní dva signatáři Charty 77 – autorka a kurátorka výstavy Zuzana Brikcius a vrchní zemský rabín Karol Sidon, za německou Rainer Müller, lipský historik a aktivista za lidská práva, Lutz Rathenow, saský zemský zmocněnec z Nadace pro výzkum a dokumentaci diktatury SED a pamětnice Dr. Marianne Zepp z Nadace Heinricha Bölla. Výstavu doplní i dvě filmové projekce v lipském kině Passage: 13. října film Jana Hřebejka Učitelka a 10. listopadu dokument Pavla Kouteckého Občan Havel.

Výstava v muzeu SGM Leipzig je výstavou Národní galerie Praha pořádanou ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou Brno. Partnerem projektu je také Archiv Bürgerbewegung Leipzig. Výstava je realizována s podporou Ministerstva kultury ČR, saského zmocněnce a Spolkové nadace pro výzkum a dokumentaci diktatury SED, dále Knihovny Václava Havla a knihovny Libri Prohibiti. Výtvarnou a architektonickou podobu výstavy připravil ak. malíř Marek Jodas.

Více informací na www.ahojleipzig2019.de.

CzechLit