Poezie – letošní priorita Českého literárního centra

ČLC se po komiksu zaměří na další mnohdy opomíjené odvětví: poezii.

Zprávy

M. Iljašenko, P. Borkovec, J. Škrob, J. Typlt, K. Rudčenková, J. Srbová, M. Děžinský. Autoři fotek v koláži: O. Lipár (Iljašenko, Borkovec a Děžinský), P. Z. Vrabec, A. Typltová, P. Horák, J. Chuchma

M. Iljašenko, P. Borkovec, J. Škrob, J. Typlt, K. Rudčenková, J. Srbová, M. Děžinský. Autoři fotek v koláži: O. Lipár (Iljašenko, Borkovec a Děžinský), P. Z. Vrabec, A. Typltová, P. Horák, J. Chuchma

České literární centrum (dále jen ČLC), sekce Moravské zemské knihovny, v uplynulém roce věnovalo zvýšenou pozornost českému komiksu. Letos se v souladu se svými dlouhodobými dramaturgickými plány zaměří na další mnohdy opomíjené odvětví: poezii. Propagaci tvorby českých básníků v zahraničí ČLC přizpůsobí aktuální pandemické situaci. ČLC bude podporovat knižní i časopisecké publikace, vytvářet digitální formáty (seriál o české poezii pro zahraniční publikum, online čtení i besedy) a pořádat rezidenční pobyty pro spisovatele. Jednotlivé způsoby podpory jsou podrobněji popsány níže.

 

Podpora antologií a časopiseckých speciálů

 
ČLC bude pokračovat v propagaci české poezie v zahraničí formou magazínových čísel a knižních antologií. MPT_obalkaV roce 2020 ČLC stálo u vzniku čísla o české poezii v časopise Modern Poetry in Translation (více ZDE). Spolupráce s britským časopisem vyústí v letošní výstavu historických vydání časopisu zaměřených na středoevropské země, která bude součástí skotského festivalu poezie StAnza 2021. Kromě výstavy zařadí festival do programu tři online akce o české poezii (beseda, přednáška a krátký dokument).

SousedkyLoni vznikla za přispění ČLC také polská antologie Sąsiadki (Sousedky), která polským čtenářům představuje tvorbu deseti českých básnířek v překladu Zofie Bałdygy. Obdobná antologie letos vyjde ve Španělsku a bude obsahovat básně sedmnácti českých básnířek (seznam autorek zastoupených v knize ZDE). ČLC se bude intenzivně podílet na propagaci polské i španělské antologie. Spolu s básníkem Mariem Martínem Gijónem připravuje speciál o české poezii ve španělském měsíčníku Quimera. ČLC rovněž spolufinancuje slovinskou antologii představující básníky ze Slovinska, ČR a Slovenska. Česká poezie v ní bude zastoupena básněmi Jana Škroba, Adama Borziče a Magdaleny Šipky.

 

Propagace nových knižních překladů

 
Kromě antologií poezie bude ČLC podporovat i další nové knižní překlady české poezie. Ve Slovinsku vyjde básnická kniha Petru Borkovcovi, který v červnu vystoupí v několika slovinských městech a spolu s Olgou Stehlíkovou na mezinárodním festivalu Days of Poetry and Wine.

Festival Days of Poetry and Wine v roce 2014. Foto: Matej Pušnik

Festival Days of Poetry and Wine v roce 2014. Foto: Matej Pušnik

Nadějné zprávy přicházejí také z Velké Británie, kde letos vyjde sbírka Milanu Děžinskému a výbor Kateřině Rudčenkové. ČLC se bude podílet na uvedení obou knih do anglofonního prostředí. V Německu ČLC pokračuje ve spolupráci s místním vydavatelstvím Hochroth, které letos vydá přeloženou sbírku Jitky N. Srbové. Ta společně s Janem Škrobem vystoupí na Lipském knižním veletrhu.

Česká poezie nebude chybět ani na knižním veletrhu v Paříži. V rámci programu s českými spisovateli, který ČLC chystá spolu s Českým centrem Paříž a Maison de la poésie, se uskuteční i večer poezie. Věnován bude jak nedávno zesnulému Petru Královi, tak Jaromíru Typltovi, kterému v nejbližší době vyjde v nakladatelství Fissile francouzský překlad jeho básní.

 

Rezidence pro české i zahraniční básníky

 
ČLC bude od letošního roku nabízet ve spolupráci se Spolkem Adalberta Stiftera a s podporou Bavorské státní kanceláře rezidenční pobyty v Horní Plané pro jednoho českého a jednoho německého spisovatele. Půjde o měsíční pobyty, které budou probíhat vždy v červnu a letos budou určeny výhradně básníkům z ČR a Německa (zájemci se mohou hlásit od 1. února 2021). Ukázky z poezie vzniklé během pobytů uveřejní kulturní magazín Sudetenland. Oba autoři se zúčastní listopadového festivalu Šumava litera.

ČLC zároveň v rámci svých stálých rezidenčních pobytů, jež pořádá spolu se Vzdělávacím a kulturním centrem Klášter Broumov, vyhradilo dva měsíce pro básníky. Dva vybraní čeští rezidenti stráví v Broumově měsíc společně se dvěma básníky ze zahraničí. Na jaře budou v Literárním domku pobývat básník Miloš Doležal a Němka Katia Sophia Ditzler nominovaná pražským Goethe Institutem. V září se v rámci pravidelné spolupráce s Vratislavským literárním domem v Broumově setkají jeden český a jeden polský básník. Oba se představí českému a polskému publiku v rámci kulturních akcí organizovaných ČLC.

Broumovský klášter. Foto: Klášter Broumov

Broumovský klášter. Foto: Klášter Broumov

Nabídku ČLC na rezidenci v Praze přijal španělsky píšící básník a překladatel pocházející z Itálie Ángelo Néstore. Od jeho zářijového pobytu si ČLC slibuje navázání nových vazeb mezi španělskou a českou básnickou scénou.

 

Brožura a seriál o současné české poezii

 
ČLC na jaře vydá reprezentativní průřezovou publikaci Česká poezie 2010-2020. Tato brožura v angličtině bude obsahovat ukázky tvorby vybraných předních českých básníků, jejichž básně by mohly oslovit zahraniční publikum se zájmem o poezii. Brožuru provází úvodní slovo editora, literárního vědce Karla Pioreckého z ÚČL ČSAV. Každý básník je v publikaci představen svou nejvýše oceňovanou básnickou knihou, jedná se o patnáct tvůrců tří generací. V rámci uvedení brožury proběhne autorské čtení tří až pěti básníků zahrnutých v antologii.

Kromě tištěné publikace chystá ČLC i čtyřdílný videoseriál s názvem Česká poezie ve světě, který bude spuštěn v březnu. Cílem seriálu bude představit nové publikace současných českých básníků, které nedávno vyšly či teprve vyjdou v prioritních oblastech ČLC, tedy zejména v Británii, Francii, Španělsku a německojazyčných zemích.

CzechLit