Polsko-české literární jaro 2018

Vzpomínkové literární akce v Praze a ve Varšavě.

Zprávy

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Hamplová (CC BY-SA 3.0)

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Hamplová (CC BY-SA 3.0)

Večerem věnovaným tvorbě Bohumila Hrabala v rámci 50. výročí jediné polské besedy s účastí autora vyvrcholí 24. 3. v 19 hodin ve Varšavě série Dny polské a české kultury a literatury ve Varšavě a Praze neboli Polsko-české literární jaro. Bude se věnovat významným literárním postavám 20. století z obou zemí.

Ve Varšavě to budou večery zasvěcené osobnostem Václava Havla, Josefa Škvoreckého, Sławomira Mrożka nebo Leszka Kołakowského a dalších (Olga Tokarcuk, Dorota Masłowská, Radka Denemarková, Mariusz Surosz). Zahájení proběhne 1. března ve Varšavě a bude spojené s večerem věnovaným Olze Havlové za účasti Anny Freimanové z Knihovny Václava Havla v Praze. Varšavská část se bude odehrávat od 1. do 18. března. V Praze proběhnou polsko-česká setkání během veletrhu Svět knihy v květnu.

Texty děl autorů z obou zemí budou interpretovat známí polští herci: Danuta Stenka, Dorota Landowska, Katarzyna Herman, Andrzej Mastalerz a Jacek Braciak. Součástí programu jsou i akce určené dětem, které připravila ceněná polská a česká nakladatelství Wytwórnia, Dwie Siostry a Baobab. Akci pořádá u příležitosti 100. výročí svobodného Polska a Československa Mazowiecký kulturní institut a České centrum ve Varšavě, Polský institut v Praze a Knihovna Václava Havla.

Podrobnosti o programu ve Varšavě: mik.waw.pl, warsaw.czentres.cz

CzechLit