Polsko-české literární jaro 2019

Druhý ročník společné kulturní události

Zprávy

toufar-obalka

Tématem druhé řady cyklu Polsko-české literární jaro, projektu Mazovského kulturního institutu a Českého centra ve Varšavě, ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR ve Varšavě, Polským institutem v Praze a dalšími partnery, je společná paměť obou národů. Programových setkání se zúčastní spisovatelé, výtvarníci, publicisté a překladatelé, např. Wiesław Myśliwski, Miloš Doležal, Mariusz Szczygieł, Maja Komorowska, Jerzy Radziwiłowicz, Leszek Engelking či Aleksander Kaczorowski.

2. ročník polsko-českých dnů kultury ve Varšavě je zaměřen na autory, v jejichž díle je téma paměti podstatné. Připomenuto bude dílo Violy Fischerové a Wiesława Myśliwského, vystoupí řada bohemistů, překladatelů do polštiny, budou představeny nové knihy a nové překlady starších titulů. Jednotlivé projektové dny mají pestrý doprovodný program.

PROGRAM

24. dubna (středa), 19.00, Faktyczny Dom Kultury

SATURNIN aneb válka a humor

Setkání věnované románu Saturnin Zdeňka Jirotky, po 60 letech nově přeložené do polštiny Leszkem Engelkingem. Vystoupí: profesor Leszek Engelking, vydavatelka knihy Julia Różewicz a žurnalista Mariusz Szczygieł. Úryvky z knihy přednese herec Łukasz Borkowski. Během setkání budou k prodeji knihy nakladatelství Wydawnictwa Afera a Dowody na Istnienie.

7. května (úterý), 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury

JOSEF TOUFAR – poválečné osudy českých kněží

Setkání s MILOŠEM DOLEŽALEM – autorem proslulé biografie katolického kněze Josefa Toufara, vydané polským Institutem národní paměti. Se spisovatelem budou diskutovat dominikán a publicista Tomasz Dostatni a básník a literární kritik Przemysław Dakowicz. Součástí večera je i projekce filmu Jako bychom dnes zemřít měli.

14. května (úterý), 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury

VIOLA FISCHEROVÁ – Mizím si navždy z očí

Básně ze sbírky Babí hodina (polsky Babia godzina) nakladatelství Wydawnictwa Atut aj. v překladu Doroty Dobrew přečte MAJA KOMOROWSKA. Setkání se zúčastní překladatelka Dorota Dobrew, Renek Mendruń, Anna Janko a v roli moderátora Mariusz Szczygieł.

15. května (středa), 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury

SZEWACH WEISS – pamět pozůstalých

Setkání s bývalým velvyslancem Izraele w Polsku, profesorem Szewachem Weissem a novinářkou Kamilou Drecką-Anderman – autory knihy Pamiętam (Pamatuji si). Fragmenty knihy přečte herec Národního divadla v Polsku Jerzy Radziwiłowicz.

18. května (sobota), 18.00-22.00, Mazowiecki Instytut Kultury

NOC MUZEÍ

HRABALOVSKÝ MARATON ČTENÍ

Vystoupí: Andrzej Mastalerz, Jacek Braciak, Łukasz Borkowski, Katarzyna Obidzińska, Barbara Liberek, Jowita Kropiewnicka. V roli komentátorů se představí bohemisté Andrzej Jagodziński a Aleksander Kaczorowski.

24. května (pátek), 17:00, Stadion Narodowy, sál Londyn C – VARŠAVSKÉ KNIŽNÍ VELETRHY

ČESKO V PŘEKLADU

Jsou Češí opravdu „Pepíci“? Setkání s účastí překladatelů z češtiny. Diskuse se zúčastní Olga Czernikow, Katarzyna Dudzic-Grabińska, Julia Różewicz, Leszek Engelking, Andrzej Jagodziński. Moderace: Lucie Zakopalová.

1. června (sobota), 11.00 – 15.00, Park Agrykola

INTERNATIONAL FESTIVAL OF WARSAW

ČESKÝ DEN DĚTÍ V PARKU AGRYKOLA – setkání s českou literaturou pro děti

Setkání pro nejmladší čtenáře s postavami knihy Ivy Procházkovej Středa nám chutná v polském překladu Julie Różewicz. Dílnu povede ilustrátorka polského vydání KASIA MICHAŁKIEWICZ. Během setkání bude možné zakoupit knihy nakladatelství Wydawnictwo Afera z Vratislavi.

12. června (středa), 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury

WIESŁAW MYŚLIWSKI – všechno je pamětí

Myśliwski v češtině? Setkání s vynikajícím polským spisovatelem, dvojnásobným vítězem literární ceny Nike – Wiesławem Myśliwskim a překladatelkou jeho prózy do češtiny – Lenkou Kuhar Daňhelovou. Setkání bude moderovat Janusz Drzewucki, přečte herec Krzysztof Gosztyła.

________________________________________________________________________________

Projekt se koná pod záštitou velvyslance České republiky v Polsku Ivana Jestřába, program se bude odehrávat v sídle Mazovského kulturního institutu ve Varšavě (Elektoralna 12).

Program Česko-polského literárního jara den po dni najdete zde: http://warsaw.czechcentres.cz/cs/program/page:1/

CzechLit