Překladatelské soutěže z češtiny se v Polsku zúčastnilo 40 překladatelů

Česká centra organizují v řadě zemí překladatelskou soutěž Susanny Roth z češtiny do příslušných jazyků. Zdaleka největší ohlas měla letos v Polsku, podobně jako loni.

Ocenění, Zprávy

Soutěž v Polsku obeslalo neuvěřitelných 40 překladatelů (loni 25), zatímco jinde počet nepřesáhl desítku. Svědčí to o velkém zájmu o českou literaturu v této zemi, ročně tu vychází několik desítek českých autorů, pracuje tu řada vynikajících překladatelů. Řada z nich se ovšem blíží důchodovému věku a České centrum ve Varšavě se snaží napomoci, aby se objevila nová jména a aby se i v mladé generaci udržela vysoká úroveň překladu. „Kniha může prorazit jen pokud je dobře přeložena,“ říká jeho ředitel Petr Janyška.

České centrum se rozhodlo, že jako loni, i tentokrát zorganizuje po uzavření soutěže pro sedm nejlepších seminář se zkušeným překladatelem literatury, který s každým probere jeho zaslaný text a osvětlí nejčastější záludnosti v převodech z češtiny do polštiny. Takovouto aktivitu pro začínající překladatele nikdo v Polsku nenabízí, překladatelské semináře organizuje univerzita pro studenty, po studiích s nimi ale nikdo nepokračuje. Loni se seminář setkal s velkým ohlasem, je to to nejatraktivnější, čím lze odměnit začínajícího překladatele.

Vítězkou letošní soutěže porota v minulých dnech vyhlásila Agatu Wróbel, ač teprve studentku magisterského studia bohemistiky v Krakově. Jury se vzhledem k počtu obeslaných textů rozhodla udělit i 2. cenu a dvě třetí ex aequo.

Porota byla vzhledem k objemu překladů pětičlenná, složená ze špičkových překladatelů a vydavatelů, zasedala celý den. Nakladatelství Ksiazkowe klimaty se rozhodlo knihu Anny Bolavé s názvem Do tmy, jež byla předlohou překladu, vydat. Nyní jedná s možným překladatelem.

Nejznámější polská nakladatelství, jež vydávají české autory, jsou Ksiazkowe klimaty, Afera, Dowody na istnienie a jeho edice Stehlik. Všechny se určitě objeví na největším polském knižním veletrhu ve Varšavě ve dnech 19. až 22. 5.

Životopis vítězky ke stažení zde.

CzechLit