První zkoušky z češtiny na Slovensku

Historicky první certifikáty o úspěšně vykonané zkoušce z češtiny jako cizího jazyka u našeho souseda.

Zprávy

crop-27455-vlajky

Slovenským absolventům certifikáty předá velvyslankyně České republiky na Slovensku Livia Klausová v pondělí dne 30. 5. 2016. Výjimečnost těchto studentů je v tom, že jako vůbec první skládali mezinárodně uznávané zkoušky z českého jazyka na Slovensku. Možnost absolvování jazykových zkoušek včetně dvouměsíčního přípravného kurzu letos na jaře nabídlo České centrum Bratislava. Certifikát z jazyka doposud nabízelo “jen” deset z dvaadvaceti českých center, České centrum Bratislava je jedenácté v pořadí.

Třiadvacet let od rozdělení Československa postupně přibývá Slováků, kteří k vykonávání své profese potřebují osvědčení o velmi dobré znalosti češtiny nebo jej mohou výhodně využít. Nejde jen o ty, kteří chtějí pracovat v Česku, ale třeba také o zájemce o působení v mezinárodních organizacích, nadnárodních firmách, překladatele, průvodce nebo uchazeče o práci v evropských institucích.

Certifikát nejvyššího stupně znalosti češtiny – stupeň C1 podle evropského referenčního rámce – získalo na základě výsledků komplexního jazykového testování sedm z osmi přihlášených uchazečů. Zkoušky proběhly v dubnu 2016 v prostorách českého velvyslanectví. S nabídkou přišlo na jaře letošního roku České centrum Bratislava, zkoušky provádí a vyhodnocuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze.

České centrum plánuje další termín zkoušek v Bratislavě na začátek prosince. Informace o termínu zkoušky i o přípravných kurzech budou aktualizovány v průběhu roku, ale zájemci se mohou informovat nebo předběžně přihlásit prostřednictvím webu Českého centra v Bratislavě.

Další informace: Vilma Anýžová, ředitelka Českého centra Bratislava: ccbratislava@czech.cz.

 

 

 

CzechLit