Rezidenční program Lipsko – Brno zahájen

U příležitosti hostování ČR na knižním veletrhu v Lipsku v roce 2019 a Českého roku v Lipsku byl počátkem srpna zahájen česko-německý rezidenční program pro pět autorů z ČR a pět autorů z Německa.

Zprávy

Luise Boege. Foto: Pavel Němec

Luise Boege. Foto: Pavel Němec

Program vznikl díky spolupráci Moravské zemské knihovny, Města Brna, Města Lipska, Goethe-Institutu a lipského knižního veletrhu. Z 56 německých a 29 českých uchazečů vybrala odborná komise celkem 10 stipendistů, kteří absolvují v období od srpna 2018 do ledna 2019 měsíční pobyt v Brně a v Lipsku. Autoři tak budou moci poznat nejen kulturní scénu daného města, ale také své kolegy a kolegyně. Počítá se s jejich zapojením do kulturního života obou měst. Cílem rezidenčních pobytů je poskytnutí prostoru k soustředěné a kreativní práci, na jejímž konci vznikne mimo jiné text inspirovaný městem, ve kterém stráví měsíc tvůrčí práce. V rámci programu obdrží autoři stipendium, je jim zajištěno ubytování a měsíční jízdenka hromadné dopravy. Společné vystoupení německých i českých stipendistů je pak plánováno v rámci Lipského knižního veletrhu 2019.

Luise Boege je první německou stipendistkou, která počátkem srpna v Brně odstartovala rezidenční program:

Autorka studovala literární a kulturní vědy na Univerzitě v Erfurtu. Publikovala řadu novinářských
a literárních textů v denících a týdenících i v literárních časopisech. V roce 2006 získala ocenění Open Mike, Alfred-Döblin-Stipendium (2012), absolvovala stipendijní pobyt na zámku Wiepersdorf (2017), stejně jako rezidenční stipendium v Literárním kolokviu Berlín. Během svého pobytu v Brně bude autorka pracovat na svém textu „Die dicke Familie/Tlustá rodina“.
Doposud autorka publikovala: „Kaspers Freundin“, Reinecke & Voß 2015; „Bild von der Lüge“, Reinecke & Voß 2017; „Exorzismus in Polen Die Schönheit der Wüste“, Verlag parasitenpresse 2018.

V září přijíždí do Brna Bettina Hartz, která vedle své spisovatelské činnosti během tohoto a následujícího roku vede jako kurátorka v Literárním domě Berlín řadu akcí k 50. výročí Pražského jara. Spisovatel, dramatik a žurnalista Bernhard Setzwein se po desetiletí literárně zabývá bavorsko-českými vztahy a v Brně bude v září. Některá jeho díla byla již přeložena do češtiny, mimo jiné i divadelní hra o Bohumilovi Hrabalovi. Nomád německé literatury, prozaik a básník, dramatik i blogař Roman Israel přijede do Brna v listopadu a bude se věnovat románu „Muž, který zná své místo“. V prosinci absolvuje svůj pobyt v Brně poslední stipendistka, Isabelle Lehn, prozaička, esejistka a nositelka řady literárních cen. Autorka by v Brně ráda dokončila svůj aktuální román „Frühlingserwachen /Probuzení jara“.

Petr Borkovec je prvním českým stipendistou, jenž pojede v září do Lipska, v říjnu jej následuje Jaromír Typlt, v listopadu Kateřina Tučková a v prosinci Iva Pekárková. V lednu 2019 zakončí v Lipsku rezidenční program výtvarnice a autorka komiksů Lucie Lomová. I součástí jejich pobytu v německém prostředí je vedle vlastní tvůrčí činnosti plánována pro ně řada vystoupení, čtenářských setkání a debat.

Česko-německý rezidenční program je organizován Moravskou zemskou knihovou v Brně, Lipským knižním veletrhem, partnerskými městy Lipsko a Brno, Goethe-Institutem Praha a Leipziger Wohnungs- und Baugesellschaft mbH. Mediálním partnerem projektu je deník Leipziger Volkszeitung.

Hostování České republiky na Lipském knižním veletrhu v roce 2019 je z pověření Ministerstva kultury České republiky. Jejími nejbližšími partnery, díky nimž vzniká projekt Českého roku, jsou vedle Lipského knižního veletrhu Velvyslanectví České republiky v Německu, Generální konzulát České republiky v Drážďanech, partnerská města Lipsko a Brno, Česká centra v Německu a Rakousku, Německo-český fond budoucnosti, Goethe-Institut v Praze a řada dalších partnerských institucí v České republice i v Německu.

CzechLit