Rudišovu Národní třídu uvedli v divadle v Brémách. V Česku se bude točit film.

Román Jaroslava Rudiše Národní třída se v Německu dočkal dramatizace. Filmová práva koupila společnost Negativ.

Zprávy

Alexander Swoboda jako Vandam. Foto: Theaterbremen

Alexander Swoboda jako Vandam. Foto: Theaterbremen

Inscenace Nationalstrasse měla tuto neděli premiéru na Malé scéně městského divadla v Brémách. Hru plánuje ještě letos uvést Státní divadlo v Drážďanech. Krom toho by se také ještě v roce 2017 měla začít natáčet filmová podoba Národní třídy.

Brémskou inscenaci režírovala česko-německá režisérka Theresa Welgeová. Hlavní hrdina Národní třídy, přezdívaný Vandam, vypráví příběh svých životních soubojů s městem, nedávnou minulostí a rodinnými démony. Jde o příběhy ze sídliště, kde lidé a domy vzdorují přírodě i neodvratnému zániku. Národní třída vyšla v roce 2013, o rok později byla nominována na cenu Magnesia Litera 2014 v kategorii próza. Její českou dramatizaci uvádělo čtyři sezóny brněnské Divadlo Feste. Německý překlad knihy vyšel loni. Režisérka Welgeová k inscenaci uvádí: „Vandam je velmi ambivalentní postava, a to mě zaujalo. A celý ten text je velmi aktuální. Rostoucí nacionalismus není vůbec jen českým fenoménem.“

Rudiš pro brémské divadlo připravil přede dvěma lety i adaptaci Kafkova Zámku. Pro příští sezónu chystá hudebně-divadelní adaptaci Kafkovy Ameriky.

Filmová práva na Národní třídu koupila na konci loňského roku společnost Negativ. Natáčet by se mělo už letos na podzim, režisérem filmu bude Štěpán Altrichter.

CzechLit