Rybáři odlivu v Lidicích

Zpráva o vyhlášení výsledků hned několika literárních cen.

Ocenění, Zprávy

kisch_egon_1928_Rudolf_Schlichter

V předvečer letošního státního svátku Vzniku československého státu, přesně ve čtvrtek 27. října od 14. hodin proběhlo slavnostní vyhlášení výše uvedených literárních cen. Již několik let tato ocenění uděluje Správa odkazu Egona Ervína Kische, Klub autorů literatury faktu a také Město Letohrad, Město Jaroměř Josefov. Jedná se o prestižní mezinárodní i regionální ceny E. E. Kische, Miroslava Ivanova a také Petra Jilemnického, letohradského rodáka. Jednou z oceněných publikací byla antologie českých básníků Rybáři odlivu s vročením 2015, na které se jako editor i spoluautor podílel Vladimír Stibor. V Galerii Lidice byla Stiborovi předána Cena Petra Jilemnického správcem Odkazu E. E. Kische Miroslavem Kučerou. Součástí odměny se stal grafický list od spisovatele Zdeňka Mahlera. Básnický almanach z loňského roku vyšel v kamenném nakladatelství Milan Hodek/Paper Jam. Ilustracemi knihu i obálku vyzdobila Alena Stiborová. Slavnostního setkání se zúčastnilo přes dvě stovky hostů, mj. nakladatelka Slávka Kopecká, zástupce Senátu České republiky, mnozí spisovatelů, rovněž pamětníci lidických událostí z druhé světové války.

Vladimír Stibor a Miroslav Kučera, správce odkazu E. E. Kische

Vladimír Stibor a Miroslav Kučera, správce odkazu E. E. Kische

V almanachu se objevilo přes osmdesát poetů. Několik spisovatelů, jež mají české kořeny a spoustu let prožili ve své vlasti, dnes žije daleko za hranicemi. Přesto poslali svou poezii ze svých nových domovů, z USA, Švédska, Německa i odjinud. Věkové rozpětí zabírá čtyři věkové generace, od nejmladších sotva dvacetiletých adeptů až po básníky, kteří již mají na zádech osm křížků. Lze uvést známého spisovatele Ladislava Mušku, jenž se vloni dožil osmdesáti sedmi let. Dodnes literárně tvoří. V almanachu lze najít verše básníků, jejichž dílo bylo oceněno mnoha literárními cenami, jsou v něm i básně od autorů, kteří se na tuto nelehkou cestu teprve vydávají a hledají.

Právě v těchto dnech se začíná rozbíhat další ročník knižní básnické vize – almanach českých básníků 2017. Je volně navazujícím na čtyři minulé ročníky.

CzechLit