Tři české knihy na prestižním seznamu White Ravens

Výběr z knih pro děti a mládež pravidelně publikuje mnichovská Internationale Jugendbibliothek.

Ocenění

Logo WR2016 crop

Kompletní katalog vybraných knih je možno prohlížet zde.

Pokud jde o česká díla, porota letos vybrala tyto tituly:

klarka-150x239Olga Černá & Alžběta Skálová — Klárka a 11 babiček

Klárčin děda Tomáš je kominík. Jednoho špatného dne spadne ze střechy a zůstane na dlouhé měsíce připoutaný na lůžko. Klárka je najednou sama a začíná její legrační i strastiplné putování po domácnostech jedenácti „babiček“. Jak se brzy dozvíme, není tak jednoduché postarat se na pár měsíců o jednu malou holku s docela velkým nosem a zálibou v hraní na klavír. Každá z „babiček“, jejichž domácnostmi Klárka projde, má tak trošku jinou představu o životě malé holčičky i o svém vlastním.

 

hleda-se-hvezda-obalka-150x236Lenka Brodecká & Tereza Ščerbová — Hledá se hvězda

Na dnešní poměry výjimečná pohádková novela představuje novátorsky pojaté podobenství o boji dobra se zlem. Princezna společně se svým otcem, osamoceným králem, nachází naději v zářivé hvězdě, jež se v království zjevila v den matčina skonu.

 

Nova_planeta_cover-150x220Martin Vopěnka — Nová Planeta

Hlavní hrdina Daniel vyrůstá v technicky vyspělé a zcela uzavřené civilizaci, která si říká Nová planeta. Odlidštěná společnost dělící se na vyvolené a nevyvolené předstírá, že opustila Zemi, ale ve skutečnosti kolem sebe jen postavila neprostupný val. Vyvolený a privilegovaný Dan miluje své tři nevlastní bratry a netuší, že oni ho nenávidí. Dílem jejich zrady se jednoho dne ocitne na hromadě mrtvol pod valem Nové planety. 
Není cesty zpět. Začíná jeho boj o holé přežití ve světě za zdí.

CzechLit