Uděleny výroční ceny Zlatá stuha 2015

Zlatou stuhou jako prestižním oceněním knih pro děti a mládež se letos může pyšnit celkem dvanáct titulů.

Ocenění

Zlatá stuha 2015

Zlatá stuha 2015

Za celoživotní přínos byli 26. května vpodvečer na Novoměstské radnici v Praze oceněni také spisovatel a básník Jiří Žáček a sochař a výtvarník Stanislav Kolíbal. V průběhu galavečera, jímž provázela slovem Taťjana Medvecká, hudbou jazzová klavíristka a skladatelka Beata Hlavenková a úžasnými dramatickými výkony děti ze Smysluplné základní školy v Karlíně, si laureáti převzali z rukou významných kulturních osobností pamětní desky se „zlatým“ špendlíkem.

Odborné poroty Zlaté stuhy vybíraly tento rok z bezmála sto padesáti přihlášených knih, do nominací se dostalo 13 titulů v literární části, 16 ve výtvarné, 8 bylo nominováno za překlad a do výběru na ocenění se dostaly také dva komiksy, letos poprvé v samostatné kategorii.

Ocenění převzaly spisovatelky Daniela Fischerová a Daniela Krolupperová, spisovatel a pedagog František Tichý, kolektiv autorů Dějin československého komiksu 20. století, výtvarnice Andrea Tachezy, Tereza Ščerbová a Marie Štumpfová, ilustrátor Jiří Franta, překladatelé Stanislav Rubáš, Lukáš Novák, Zuzana Šťastná a Radek Malý a komiksoví autoři Klára Smolíková a Honza Smolík. Cenu za nakladatelský počin si odnesl Baobab.

Přehled všech nominovaných i oceněných titulů: http://www.zlatastuha.cz/cs/archiv

CzechLit