Václav Havel objektivem Jiřího Jírů

Foto-obrazy z raného období prezidenta Havla v Českém centru Praha.

Pozvánky, Zprávy

Jiri Jiru na snimku V

Od 2. září do 2. října 2015 se v Českém centu Praha představí výstava dokumentující momenty Havlova života. Celkem bude k vidění 43 kolorovaných fotografií, pro které autor užívá termín foto-obrazy. Některé budou vystaveny vůbec poprvé. Autorem koncepce a kurátorem výstavy je Jiří Jírů, jediný oficiální fotograf Václava Havla. Organizace a přípravy se ujala Česká centra.

Ojedinělé snímky renomovaného českého fotografa Jiřího Jírů zachycují Václava Havla v jeho roli prezidenta republiky, od roku 1993. Koncept nynější výstavy vychází z prezentace z roku 1995 „Dva roky na Hradě“, která se konala v Domě U Černé Matky Boží. Současně vydal Jírů fotografickou publikaci HAVEL s předmluvou Miloše Formana. Kniha se stala de facto součástí původní výstavy a v roce 2008 získala první cenu na fotografickém festivalu v italském Orvietu, v kategorii Historická kniha.

Na výstavě v Českém centru Praha představí autor své sedmileté působení z pozice hradního fotografa, jímž byl mezi lety 1993 – 2000. Celkem zde bude k vidění 43 kolorovaných fotografií.

Návštěvník zhlédne snímky, které nebyly doposud na žádné výstavě prezentovány, například Boris Jelcin na Pražském hradě nebo návštěva prezidenta Havla v bytě u Henryho Kissingera v New Yorku. Vedle toho se zde samozřejmě objeví i slavné momenty zachycující Václava Havla po boku královny Alžběty či první ženy Olgy.

Při příležitosti konání výstavy v Českém centru Praha sice nebude vydáván speciální katalog, návštěvníci však přesto nezůstanou ochuzeni. Mohou zakoupit katalog „Photomix“ z výstavy Jiřího Jírů (Staroměstská radnice, 2014). Katalog obsahuje průřez tvorbou, a to včetně klíčových snímků V. Havla.

Jiří Jírů

Většinu svého profesního života působil Jiří Jírů na poli žurnalistické fotografie. Začínal v 60. letech. V roce 1968 emigroval do Belgie. Dlouhodobě pracoval pro řadu světových magazínů. Jeho portfolio zahrnuje prestižní tituly: The Times, Telegraph Magazine, Paris Match, Herald Tribune, LIFE, Sports Illustrated, Art news, Fortune, National Geographic, Business Week, New York Times, People, TIME, Newsweek, a další a agentury Black Star a Corbis-Sygma. Mezi lety 1993 – 2000 pracoval jako oficiální fotograf hlavy státu.

 

CzechLit