Veřejná sbírka Stálá expozice „Kafka na prázdninách“

Otevření expozice je naplánováno na druhou polovinu roku 2016 v Siřemi. 

Zprávy

8

Franz Kafka (1883 – 1924) se většinou prezentuje jako spisovatel, který žil celý život v Praze, psal ponuré texty a zajímal se pouze o literaturu. Fotograf Jan Jindra a novinářka Judita Matyášová přichází s odlišným pohledem na světoznámého autora. Dvanáct let pátrali po celé Evropě, po 70 místech, kam Kafka jezdil na prázdniny. Zjistili, že v Itálii obdivoval aeroplány, v Paříži se mu zalíbilo metro, v Berlíně chodil do kina, v Liberci si pochutnával na vegetariánském menu a ve volném čase rád vesloval nebo zahradničil. V roce 2009 vydal tento autorský tým publikaci Na cestách s Franzem Kafkou v nakladatelství Academia. Nyní autoři vyhlásili veřejnou sbírku na portálu www.hithit.cz. Cílem sbírky je vybrat 860 tisíc korun na vybudování stálé expozice „Kafka na prázdninách“ ve vesnici Siřem na Lounsku. Otevření expozice je naplánováno na druhou polovinu roku 2016. Projekt podporuje český spisovatel Jaroslav Rudiš i německý publicista Reiner Stach.

Novinářka Judita Matyášová píše o kulturních událostech a mapuje příběhy Čechů, kteří emigrovali v průběhu 20. století. V roce 2009 vydala, spolu s fotografem Janem Jindrou, knihu Na cestách s Franzem Kafkou. V roce 2013 publikovala knihu Přátelství navzdory Hitlerovi, která líčí její pátrání po osudech českých židovských dětí v Dánsku.

Fotograf Jan Jindra studoval fotografii na FAMU, vytvořil řadu tématických cyklů, které představil v Čechách i v zahraničí. Kromě kafkovského projektu se věnuje také dokumentaci míst, kde byl spisovatel Rainer Maria Rilke. Jan Jindra vyučuje fotografii na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Odkaz na sbírku na portálu Hithit.cz: https://www.hithit.com/cs/project/1794/kafka-na-prazdninach

Kontakt: Judita Matyášová, tel. +420 724 905 379, email: franzk@centrum.cz

CzechLit