Visegrádský program rezidenčních pobytů pro literáty 2018

Výzva k žádostem o dva termíny pobytů v ČR.

Visegrad-Fund

V letošní výzvě bude uděleno 32 stipendií, osm do každé země V4. Je možné žádat o pobyt ve dvou termínech, a to jarním (od 1. 5. do 12. 6. 2018) a podzimním (od 1. 9. do 30. 11. 2018). Žádat mohou beletristé (prozaici, autoři literatury faktu, básníci a překladatelé od 18 let) s nejméně jednou již vydanou publikací, dále esejisté, kritici a publicisté s nejméně třemi příspěvky v respektovaných médiích. O výběru autorů rozhodují národní komise, konečné rozhodnutí učiní výběrová komise složená ze zástupců jednotlivých národních komisí a zástupců Mezinárodního visegrádského fondu.

Žadatelé vyplní on-line formulář žádosti v angličtině. Žadatel musí být občanem jedné ze zemí V4 a nemůže být současným či bývalým zaměstnancem Mezinárodního visegrádského fondu či hostitelské organizace. V rámci tohoto programu lze žadateli udělit rezidenční pobyt pouze jedenkrát v každé členské zemi V4.

Kritéria výběru zohledňují profesionální přístup k literární tvorbě, dokumentovaný předchozí tvorbou, kvalitu deklarovaných plánů pro pobyt a připravenost účastnit se veřejných literárních akcí, pořádaných hostitelskou organizací a spolupracovat s ostatními třemi visegrádskými rezidenty a hostitelskou organizací.

Stipendium pokrývá ubytování ve společném bytě (samostatný pokoj, společná kuchyň a koupelna, internetové připojení) a podporu ve výši 1 125 EUR (jarní termín) a 2 250 EUR (podzimní termín) spolu s organizační podporou hostitelské organizace.

Termín uzávěrky pro jarní i podzimní pobyt je 31. 1. 2018 (o půlnoci), výsledky řízení budou oznámeny 14. 3. 2018.

Výzva vychází od Mezinárodního visegrádského fondu (IVF) a Willy Decjusza (Krakov), ve spolupráci s Institutem umění (Praha), Literárním informačním centrem (Bratislava) a Petöfiho literárním muzeem (Budapešť). Projekt je financován Mezinárodním visegrádským fondem (IVF), koordinátorem je krakovská Willa Decjusza.

Více informací zde.

CzechLit