Výroční katalog White Ravens představuje čtyři české tituly

Prestižní přehled nejlepších knih pro děti a mládež

Zprávy

Page 1_The_White_Ravens_2020-page-001_02

Do letošního prestižního výročního katalogu The White Ravens / A Selection of International Children’s and Youth Literature (Bílí havrani), který shrnuje výběr nejlepších knih pro děti a mládež z celého světa, se dostaly stejně jako předloni hned čtyři české knihy tohoto žánru.

Už doma oceňovaný titul Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové (Praha: Meander, 2019) Petra a Evy Koťátkových, dále Atlas vyhubených živočichů, který napsal Radek Malý a ilustrovali Jiří Grbavčic a Pavel Dvorský (Praha: Albatros, 2019), nonfiction To je metro, čéče! autorského tria Milada Rezková a ilustrátoři Jan Šrámek a Veronika Vlková (Praha: Paseka, 2019) a konečně další bohatě ilustrovaná knížka, pop-up book pro menší děti Jedééém! (Ester Stará, Marie Urbánková; Praha: Pop-Pap, 2018).

Fantasy kniha pro věkovou kategorii 8+ Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové vypráví příběh mluvícího miminka Aničky, která ve svém domě potkává třeba veverky, které píšou básně, má jazykovou bohatost a nekonvenčnost nonsensu i hru s časovými a prostorovými rovinami, kterou do ní vtělil filosof Petr Koťátko.

Atlas vyhubených živočichů přispívá k uvědomění dětí o environmentální problematice a o životě, který z planety Země už zmizel a nadále mizí.

Vzrušující prostředí podzemní dráhy přibližuje knížka To je metro, čéče! s pozoruhodnými ilustracemi (počítačová grafika i akvarel), které napodobují estetiku a design jednotlivých stanic metra v Praze. Kombinuje fakta a nonfikci pro děti s klasickým vyprávěním.

Obrázková knížka Jedééém! limitované edice pečlivého nakladatelství Pop-Pap sklidila úspěch díky skvělým ilustracím a nápadité interaktivitě; je určena dětem od dvou let.

Katalogy The White Ravens připravuje Internationale Jugendbibliothek, největší knihovna pro děti a mládež na světě, v Mnichově každoročně na podzim a prezentuje výběr 200 titulů ve více než 30 jazycích z cca 50 zemí.

Letošní katalog je možné si stáhnout ZDE.

CzechLit