Výsledek otevřené výzvy organizace Culture Reset na rezidenční pobyty v rámci projektu Odysseovo útočiště

Vybrané autorky stráví dva týdny ve Walesu a ve Slovinsku.

202103311632550.ulysses-shelter_logo-scaled

Program ULYSSES’ SHELTER na jaře 2023 vyhlásil výběrové řízení na rezidenční pobyty pro začínající autory činné v oblasti poezie, prózy a / nebo uměleckého překladu. Organizace Culture Reset, která se o tento rezidenční program stará v České republice, přijala 18 žádostí o dvě místa nabízená partnery v sedmi evropských lokalitách. Kromě cestovních nákladů a dvoutýdenního ubytování získávají úspěšní kandidáti také stipendium ve výši 700 Euro. Culture Reset děkuje všem žadatelům za jejich zájem o tuto příležitost.

Žádosti posoudila tříčlenná porota ve složení: autorka a bývalá předsedkyně Asociace spisovatelů Jitka Bret Srbová, překladatel a místopředseda Obce překladatelů Lukáš Novák a Alexandra Büchler za organizace Culture Reset a Literature Across Frontiers. Úspěšnými žadatelkami o tyto výměnné rezidenční pobyty staly tento rok české autorky Kristina Nesvedová a Sára Vybíralová. Do užšího výběru postoupili Vesna Evans a Jonáš Zbořil, na něž se organizátoři obrátí v případě, že vybrané autorky nebudou moci svůj rezidenční pobyt uskutečnit. Na reciproční rezidenční pobyt do Prahy přijedou v listopadu dva básníci, Ivan Antić (Srbsko-Slovinsko) a Aljaž Primožič (Slovinsko), kteří se zúčastní festivalu Den poezie. Celkem tento rok bylo vybráno 18 autorů a překladatelů z osmi zemí a rezidenční pobyty proběhnou mezi říjnem 2023 a říjnem 2024.

Culture Reset děkuje Českému literárnímu centru, Asociaci spisovatelů, Obci překladatelů a festivalu Den poezie za pomoc s rozšířením otevřené výzvy a programu Kreativní Evropa za podporu projektu.

CzechLit