Redakce CzechLitu
Redakce CzechLitu

1. 3. 2016

Pokud se něčím česká literatura může bez pochyb pyšnit, pak je to kvalita českých knih pro děti a mládež, které jsou vynikající jak po stránce výtvarné, tak po stránce literární. V aktuálním Tématu měsíce jsme pro vás s radostí a po dlouhém přemýšlení vybrali ty nejlepší z desítek kvalitních knih; většina jich vyšla v loňském roce, ale zařadili jsme i dva tituly z roku 2014, protože jsme si jistí, že tyto knihy si místo v našem přehledu zaslouží. Krom pravidelného sledování CzechLitu se jistě vyplatí věnovat pozornost i cenám, jako jsou Nejkrásnější české knihy či Zlatá stuha. Stejně tak je dobré sledovat projekt Nejlepší knihy dětem. Co dodat? Inu, jak všichni víme: Ty nejlepší knížky pro děti, jsou literaturou pro dospělé!

 

Obsah
Olga Černá: To je Praha
Miloš Kratochvíl: Zajatci stříbrného slunce
Lenka Brodecká: Hledá se hvězda
Jana Šrámková: Zuza v zahradách
Ondřej Horák: Proč obrazy nepotřebují názvy
Daniela Fischerová: Pohoršovna
Daniela Krolupperová: Zločin na Starém Městě pražském
Ivan Wernisch: Plop! Vyvrtil Žlahvout pšunt i chlpal liquére

 


to je praha obalka

Olga Černá & Michaela Kukovičová
To je Praha
(Baobab, 60 stran)
Věk: 5+

Exilový tvůrce obrázkových knih pro děti Miroslav Šašek (1916–1980) byl sice křtěný Vltavou, ale doma se dočkal uznání až v našem století. Po vydání základního fondu průvodců po devatenácti světových metropolích, jimiž svého času bavil nejmenší všech kontinentů, se jeho praneteř Olga Černá – spoluzakladatelka nadace nesoucí výtvarníkovo jméno – rozhodla v duchu podmanivé šaškovské zkratky vytvořit též nikdy nenapsanou poctu Praze. Se zatoulaným pejskem Punťou a dvojicí skejťáků prozkoumává magii Matky měst způsobem, nad kterým zaplesá každý strukturalista: věnuje se jí pěkně po tématech. Michaela Kukovičová, jejíž vidění reality sestříhané do koláží prokládají naivistické kresby, opatřila hvězdnou slávu našeho hlavního města civilními konturami. Máme přece největší funkční světový hrad a mívali jsme i nejobludnější pomník Stalinovi, lezl tudy Kafkův brouk Řehoř Samsa, plaval tu Šemík, bloumal Golem a před sto lety se zde zrodil chlebíček. (Kniha vyšla u stejného nakladatele také v anglické mutaci.)

Z recenzí

„Michaele Kukovičové se jejím neotřelým výtvarným rukopisem podařilo skvěle vystihnout atmosféru různých míst v Praze a Olga Černá, Šaškova praneteř, vše doplnila texty, které jsou jako šité na míru dětskému čtenáři, ale s chutí si je přečte i dospělý.“

— Johana Labanczová, iLiteratura

Odkazy

Nakladatelství: www.baobab-books.net

Ukázka

 


zajatci stribrneho slunce obalka

Miloš Kratochvíl & Iku Dekune
Zajatci stříbrného slunce
(Triton, 98 stran)
Věk: 6+

Překvapivě vyznívající próza z pera ostříleného tvůrce nás chvíli ponechává v nejistotě, jaký žánr – a ještě k tomu pro nejmenší čtenáře – tentokrát vytvořil. Variace na dystopii si zkouší představit, co by se stalo, kdyby se kulisy akčních počítačových her zhmotnily v realitu. Šestiletý Marek žijící v blízké budoucnosti dostává od otce DVD s hrou Město (nad nímž se tyčí Hrad) a ponoří se do ní s vervou. Podaří se mu Město zlikvidovat a zachovat si přitom i nějaký ten život, byť ho rodinní příslušníci nejednou krotí, že hry se neprovozují pro radost ze zabíjení. Ve snu se pak ocitá v jeho sutinách a průvodcem je mu hoch, kterého zasáhl třemi ranami. Jako pachatel těchto ruin je Marek donucen přemýšlet nad způsobenou spouští i nad kotoučem stříbrného slunce, jež vyjde nad znovu postaveným Městem a klade dětem i dospělým znepokojivou otázku, kde končí hranice virtuálna. Půvabné ilustrace Iku Dekune plasticky uchovávají dětské představy.

Z recenzí

„Kniha Miloše Kratochvíla není jedinečná jen textem, ale i mistrovským ilustračním doprovedem Japonky Iku Dekune… Divil bych, kdyby tato mimořádná knížka pro děti neobdržela cenu roku.“

— Mik Herman, čítárny.cz

Odkazy

Nakladatelství: www.tridistri.cz

Ukázka

 


hleda se hvezda obalka

Lenka Brodecká & Tereza Ščerbová
Hledá se hvězda
(Host, 232 stran)
Věk: 7+

Na dnešní poměry výjimečná pohádková novela představuje novátorsky pojaté podobenství o boji dobra se zlem. Princezna společně se svým otcem, osamoceným králem, nachází naději v zářivé hvězdě, jež se v království zjevila v den matčina skonu. Jednoho dne tato hvězda zmizí a její ztráta nabývá hlubší rozměr – dokázala proměňovat zlé bytosti v kameny, které lidé nasypali do Ďábelského kaňonu. Do země se vzápětí vrací temnota a vystupňuje se i zákeřnost některých obyvatel hradu, jejichž spády odhalí dva nedospělí hrdinové: princezna a nově přijatý kašpárek. Nad peripetiemi pohádky, v níž nechybí závěrečná napínavá bitva o záchranu království, se bude mladším školákům tajit dech. Přispívají k tomu i ilustrace Terezy Ščerbové, v nichž se prolínají perokresby s celostránkovými ilustracemi a jemně dotvářejí jeho melancholický nádech.

Trailer
Z recenzí

„Dobrodružný detektivní příběh je plný překvapení. Pomalu vtahuje čtenáře hloub a hloub. Nakonec nic není jednoznačné a na příkladu dospělých postav, které malou Princeznu obklopují, se ukazuje, kam může člověka přivést láska a touha.“

— Jana Zítková, iLiteratura

Odkazy

Nakladatelství: nakladatelstvi.hostbrno.cz

Ukázka

 


zuza v zahradach obalka

Jana Šrámková & Andrea Tachezy
Zuza v zahradách
(Labyrint/Raketa, 64 stran)
Věk: 5+

Je potěšitelné, kolik mladých autorů se obrací k příběhům inspirovaným přírodou v té či oné podobě. Jana Šrámková zasadila velkoformátové vyprávění o malé Zuze do zahrádkářské kolonie. V našich městech jich sice už pěkných pár ustoupilo nové výstavbě, nicméně ta, do níž pravidelně jezdí hrdinka se svými rodiči, je ještě pestře zalidněna přičinlivými pěstiteli zeleniny a květin. Zarostlý pozemek obývaný Starou Belou a černým psem se však už od pohledu liší. Vypadá nádherně zpustle a postupně poodhalí několik tajemství, jež se dívence vemlouvají do snů. Od jednoho zdejšího stromu mívala Zuza kdysi klíč a jméno toho stromu se stává tajemstvím i pro její vrstevníky, kteří nad knihou zažijí svěží expedici do zeleně.

Trailer
Z recenzí

„Spisovatelka Jana Šrámková už má za sebou několik knih pro děti, v nichž osvědčila svůj cit pro jazyk a atmosféru. V krátké próze Zuza v zahradách se k obojímu ještě přidává těsná provázanost s ilustracemi Andrey Tachezy: výsledkem je půvabná i napínavá publikace, která potěší zejména prvočtenáře.“

— Pavel Mandys, iLiteratura

Odkazy

Nakladatelství: www.labyrint.net

Ukázka

 


proc obrazy nepotrebuji nazvy obalka

Ondřej Horák & Jiří Franta
Proč obrazy nepotřebují názvy
(Labyrint/Raketa, 96 stran)
Věk: 10+

Jednou o víkendu Ema a Mikuláš díky prarodičům zjistí, že slovem „galerie“ se neoznačují pouze soudobé chrámy konzumu, nýbrž i přívětivé instituce připravené na vrozenou dětskou chuť se ptát, pátrat, přemýšlet. Vítězné knize výročního zápolení o Magnesii Literu a Zlatou stuhu v příslušných kategoriích se s přispěním dialogické prózy proložené napínavým komiksem povedlo změnit výstavní prostory v nespoutané hřiště, kde se odehraje mnoho dobrého pro polidštění strašáka zvaného „moderní umění“. Zkušený popularizátor a výrazný protagonista komiksové scény propojili v půvabné zkratce uměnovědnou debatu s lehkou parodií a přímým přenosem z loupeže, k níž se čtyřčlenná výprava nachomýtne a v níž nejde o nic menšího než o bájný obraz Černý čtverec Kazimira Maleviče. Na základě doprovodných informací shrnujících hlavní osobnosti, směry, přístupy, techniky malby a taky nejslavnější galerijní loupeže si starší školáci utvoří plastický obrázek o tom, proč si tolik ceníme originálu i originality, s níž nám umělci zprostředkovávají své vidění světa.

Z recenzí

„Publikace může dát čtenářům víc než lecjaká povšechná skripta s úvodem do dějin či teorie umění.“

— Klára Kubíčková, idnes.cz

Ocenění
  • 2015 Magnesia Litera za knihu pro děti a mládež
  • 2015 Zlatá stuha – Výtvarná část: Literatura faktu pro děti a mládež
  • 2015 White Ravens
Odkazy

Nakladatelství: www.labyrint.net

Ukázka

 


Pohorsovna

Daniela Fischerová & Jitka Petrová
Pohoršovna
(Mladá fronta, 120 stran)
Věk: 8+

Autorská pohádka oceněná Zlatou stuhou v kategorii beletrie pro děti vychází ze soudobé popularity historek ze škol čar a kouzel, avšak dovozové vzory žánru fantasy přeonačuje komickým přetočením znamének ve stylu proslulé Saxany. V zemi hrůzovládného Krutohlava totiž existuje kárné zařízení pro nepřizpůsobivé zástupce říše strašidel, kteří projevují sklony lidem neškodit, ba jsou všelijak trapně měkkosrdcatí. Pokud bič Zloberty Škudibertové nezakročí včas, mohli by se z nich klidně stát lékaři bez hranic nebo slepečtí psi. Dokážou se ale v pohoršovně včas přizpůsobit? Pouze nenápadný chlapec Sudíček z titulu svého věšteckého nadání tuší, jak se ten nepořádek semlel. Suverénní jazyk Daniely Fischerové podpořený situačním humorem, příjemnou porcí rozjívenosti i dynamickými ilustracemi Jitky Petrové dovede mladší školáky k ujištění, že náš svět je se světem kouzelných bytostí nejlepší smířit k obapolnému prospěchu.

Z recenzí

„Svižným tempem se rozvíjí neuvěřitelně vtipný příběh, který si přečtete jedním dechem. Autorka, Daniela Fischerová, si obratně hraje s češtinou, všem slovům se dívá do střev a přetváří je do nových, nečekaných významů, které posunují příběh vpřed.“

— Jana Vyskotová, Kultura21.cz

Ocenění
  • 2015 Zlatá stuha – Literární část: Literatura pro děti
  • 2015 White Ravens
Odkazy

Nakladatelství: www.mf.cz

Ukázka

 


zlocin obalka

Daniela Krolupperová & Barbora Kyšková
Zločin na Starém Městě pražském
(Albatros, 144 stran)
Věk: 10+

Historická detektivka pro zvídavé děti se objevuje na knihkupeckých pultech poměrně výjimečně, ačkoli může být pojata jako vděčná pragensie. Jako východisko pro tuto staropražskou zápletku autorce posloužil známý obraz Jakuba Schikanedera Vražda v domě, za oním účelem umně zasazený do ilustrací Barbory Kyškové. Malý Jakub ve vzpomínce přihlíží tragickému pádu dívky z pavlače, celý rozrušený se vrací domů a hrůzný výjev mu doživotně uvízne v paměti. Mezitím komisař Zastávka povolává k výslechu řadu svědků, a tak před čtenářstvem defilují osobnosti, které se v poslední třetině předminulého století podílely na společenském dění poněkud upozaděné metropole. Reálné postavy a události dokázala Daniela Krolupperová do textu vkomponovat nenásilně, a tudíž se školáci v příběhu oceněném Zlatou stuhou kromě rozuzlení případu dozvědí i okolnosti, za nichž vznikly tělocvičná jednota Sokol nebo první dívčí gymnázium Minerva.

Z recenzí

Zločin na Starém Městě pražském je čtivý a zároveň poučný příběh.“

— Jitka Zítková, iLiteratura

Ocenění
  • 2015 Zlatá stuha – Literární část: Literatura pro mládež
Odkazy

Nakladatelství: www.albatrosmedia.cz

Ukázka

 


Plop obalka

Ivan Wernisch & Jiří Stach
Plop! Vyvrtil Žlahvout pšunt i chlpal liquére
(Meander, 56 stran)
Věk: 12+

Tvorba básníka Ivana Wernische, držitele Státní ceny za literaturu, jenž do literatury vstoupil před půlstoletím s vrstevníky Petrem Kabešem, Antonínem Brouskem či Pavlem Šrutem, se vyznačuje dvěma polohami. Zatímco tu první lemuje existenciální smutek, druhá rozkochaně čerpá z více či méně avantgardních proudů dvacátého století. Je příznačná i pro „zdařilé verše a prózy“ souboru Plop!, kde autor paroduje osobnosti jemu blízké anebo přízemní poměry, každopádně však vrací do soudobé české poezie osobitý humor plný šklebů, potutelností a jazykové kombinatoriky vtělené do neologismů. V kombinaci s obrazovou „výzdobou“ Jiřího Stacha lze právem očekávat, že básníkova mystifikační hravost blízká groteskám Christiana Morgensterna okouzlí zejména dospívající čtenáře, kteří nejraději překračují hranice jazyka v touze najít svobodný prostor k vyjádření.

Z recenzí

„Jonathan Swift … Lewis Carroll … Václav Havel … Jak vidět, kořeny, z nichž se sytí Wernischův Plop…, jsou značně hluboké a široce rozvětvené.“

— Michal Žák, BrnoŽurnál

„Kniha nejen po vizuální stránce drží krok s ostatní produkcí nakladatelství Meander, které sbírá v soutěžích typu Nejkrásnější česká kniha roku jedno ocenění za druhým. V případě Plopa! platí ona otřepaná fráze, že publikace je určena pro chytré děti a dospělé, kteří dětmi nepřestali být.“

— Petr Šmíd, A2

Odkazy

Nakladatelství: www.meander.cz

Ukázka

 

 

[ ]

 

Za spolupráci děkujeme Janě Čeňkové, spoluautorce projektu Nejlepší knihy dětem.