Cena Jiřího Theinera

Uzávěrka nominací je 15. února 2017.

Ocenění, Soutěže, Zprávy

theineraward-t1-rgb-e1459095902593

Cenu pojmenovanou po dlouholetém šéfredaktorovi časopisu Index on Censorship vyhlašuje Svět knihy, s.r.o. – společnost Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Je určena žijící osobnosti nebo aktivní instituci působící v zahraničí, která svým počinem či dlouhodobým snažením významně přispívá k šíření a propagaci české literatury mimo ČR. Cena je spojena s finanční prémií 30.000 CZK.

Cena Jiřího Theinera byla poprvé udělena v roce 2011 polskému bohemistovi, překladateli a novináři Andrzeji Jagodzinskemu. V následujících letech byla cena udělena bohemistce, překladatelce a spisovatelce Ruth Bondy z Izraele, kanadskému překladateli a spisovateli Paulu Wilsonovi, překladateli a spisovateli Peteru Demetzovi a běloruskému bohemistovi Sjarheji Smatryčenkovi. V posledním ročníku cenu obdržela literární historička a překladatelka Markéta Goetz-Stankewicz.

V roce 2017 proběhne vyhlášení a předání Ceny Jiřího Theinera v pátek 12. května opět na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2017.

Nominace mohou zasílat zástupci odborné veřejnosti – nakladatelé, knihovníci, univerzitní pracovníci, instituce či média zabývající se českou literaturou a knižní kulturou. Nominace musí obsahovat plné jméno navrhované osoby, respektive název instituce, včetně kontaktu na nominovaného a zdůvodnění jeho zásluh. Nominace z minulého roku lze letos poslat znovu!

Oceněného vybírá pětičlenná komise, kterou jmenuje společnost Svět knihy, s.r.o. Stálým a čestným členem komise je syn Jiřího (George) Theinera a donátor finanční prémie Pavel Theiner.

Uzávěrka nominací je 15. února 2017.

Nominační formulář ke stažení zde.

CzechLit