Tereza Drahoňovská, Štěpánka Jislová

Bez vlasů

Bez vlasů
Paseka, 2020, 120 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Komiks
ISBN: 9788076371422
Goodreads hodnocení
91.8% (Hodnotilo 115 uživatelů)

Autobiografický komiks o životě s autoimunitním onemocněním alopecií získal Cenu Muriel za nejlepší český komiks roku 2020.

Komiks, jehož hlavní hrdinku alopecie během několika málo týdnů připravila o vlasy i všechny chlupy po těle, vypráví o nelehkém vypořádávání se s nově nastalou situací i nutnosti znovu nalézt cestu k sobě samé. Debutující scenáristka Tereza Drahoňovská se pro odvyprávění tohoto osobního příběhu spojila s kolegyní z české pobočky Laydeez Do Comics, Štěpánkou Jislovou, a společně vytvořily poučný i zábavný komiks, který působí přístupně a lehce, i když zrovna vypráví o nelehkých věcech.

Na stodvacetistránkové komiksové knize Bez vlasů ale není zajímavé jen její téma, upřímně a autenticky vyznívající líčení je zde rovněž podpořeno nápaditým a moderním vizuálním zpracováním, které v originální karikaturní zkratce ústrojně využívá práci s doplňkovou barvou, jíž je zde růžová. Autorky podle svých slov doufají, že by komiks mohl pomoci oněm nesčetným tisícům těch, kteří nějakou variantou této nemoci trpí, oslovit ale jistě může nejen je.

Z recenzí:

Bez vlasů je komiks, který naprosto obstojí v cizině a bude univerzálně srozumitelný všude na světě.”

iLiteratura

Je to jeden z nejlepších komiksů, ne-li úplně nejlepší komiks, jaký české prostředí v roce 2020 vyprodukovalo.”

—Český rozhlas, Vltava

O autorkách:

Tereza Drahoňovská (1990) vystudovala žurnalistiku a mediální vědy na Univerzitě Karlově, založila se Štěpánkou Jislovou sdružení Laydeez do Comics Praha, které propaguje tvorbu komiksových autorek.

Štěpánka Jislová (1992) vystudovala Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni a své krátké komiksové příběhy publikovala v řadě domácích i zahraničních sborníků. Podílela se na komiksové sérii Češi (2013-2016) či nakreslila komiks Milada Horáková (2020).

Jazyk: Čeština
Nakladatelství: Paseka
Rok: 2020
Počet stran: 120
Žánr: Komiks