Marek Epstein

Dravec

Dravec
Labyrint, 2018, 255 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie
ISBN: 9788087260920
Přečtěte si ukázku
Němčina
Angličtina
Autorská práva v zahraničí
Dilia
W: http://www.dilia.cz
Goodreads hodnocení
70.4% (Hodnotilo 27 uživatelů)

Domácí násilí očima tří postav

Dramatická novela o rodině ničené domácím násilím je založena na propracované a hluboké psychologii postav: otce, matky a dítěte. Všichni se podíleli na tvorbě zdánlivě idylické rodiny. Ve skutečnosti ale zklamaná žena, psychopatický násilník a jejich dcerka, která je tímtéž násilím donucena předčasně dospět, v gradujícím vyprávění Dravce sedí v hrnci, z něhož se kouří. Uvěřitelný příběh z prostředí buněčné rodiny podávají střídavě všechny tři postavy v rolích vypravěčů. Klasický trojúhelník domácího násilí doplňuje humorná figura laskavého souseda – někdejšího pornoherce, který umí nezištně pomoci. Román o zradě, pomstě i odpuštění nezapře autorovy bohatém filmověscenáristické zkušenosti.

Recenze

Dravec není jen mikrodramatem naplněným násilím tak surovým, že zraňuje i čtenáře. Je to také příběh o síle mateřské lásky, zkorumpovaném sociálním systému, vzájemné a nezištné lidské pomoci, a v neposlední řadě také o tom, že bychom děti neměli nikdy podceňovat.

—MFD

O autorovi

Marek Epstein (1975), scenárista, spisovatel, dramaturg, příležitostný herec a režisér, bývalý sprinter pražské Slavie. V roce 2003 absolvoval na FAMU obor scenáristika a dramaturgie. Podle jeho scénářů, za něž byl oceněn v mnoha soutěžích, bylo natočeno více než dvacet filmových a televizních snímků, např. Brainstorm (cena Elsa za nejlepší TV scénář), Šejdrem, Iguo-Igua nebo první série Redakce. Za scénáře Rebarbora (Ryna) a Amen Sam (ROMing) získal hlavní ceny Sazky na Českém lvu (2003 a 2004) a dvakrát první místo v národním kole mezinárodní soutěže Hartley-Merill Prize. Režíroval filmy Chodec a Neděle. V roce 2007 literárně debutoval novelou Ohybač křížů. Na ni navázal povídkovým souborem Ocucanej konec. Svými povídkami přispěl do řady sborníků (Listen). Přednáší na Filmové akademii v Písku.

 

 

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: Labyrint
Rok: 2018
Počet stran: 255
Žánr: Beletrie